Слабејте здраво! Колку вода треба да пиете за да ги стопите наталожените маснотии

Доколку сакате да си ги зголемите шансите за побрзо намалување на вишокот килограми и диетите кон кои се придржувате да имаат побрз и поефикасен ефект, мора да го зголемите пиењето на вода на дневна основа.

Секоја диета и начин на намалување на вишокот на килограми подразбира намален внес на висококалорична храна, но и пиење многу вода. Препорачаната доза што секој човек мора да ја испие во едно деноноќие е околу два литра, односно околу осум чаши вода.
Сепак, ако сакате да си ги зголемите шансите за побрзо намалување на вишокот килограми и диетите кон кои се придржувате да имаат побрз и поефикасен ефект, мора да го зголемите пиењето вода на дневна основа.

Сѐ зависи од тоа колку килограми имате

За да не се најдете во недоумица околу тоа колку вода треба да пиете според вашата телесна тежина, тим од лекари и нутриционисти изготвиле еден вид табела, која јасно посочува колку секој човек треба да пие вода.

1. Ако имате 60 килограми, потребно е во текот на денот да испиете околу 2 литра вода.

2. Доколку сте тешки само пет килограми повеќе, односно доколку вашата моментална телесна тежина е 65 килограми, во тој случај треба да се обидете секојдневно да пиете по шест чаши вода или по 2,2 литри вода.

3. За оние чијашто телесна тежина е 70 килограми, задолжителното количество испиена вода треба да биде нешто повеќе од 2,3 литри вода.

4. За луѓето што се на диета, а имаат од 75 до 80 килограми, најсоодветно би било кога секојдневно би испиле по околу 2,5 литри вода.

5. За сите оние што навистина се борат со вишокот килограми и нивната моментална телесна тежина изнесува од 85 до 95 килограми, потребното количество вода која задолжително мора да ја испијат е 3,5 литри вода.

6. Најризичната категорија луѓе, односно оние што имаат повеќе од 100 килограми, мора веднаш да го регулираат начинот на исхрана, да почнат со вежби за зацврстување на телото и со избегнување на внес на храна богата со маснотии и шеќери. Исто така, задолжително мора да внесуваат и поголеми количества вода, која не треба да изнесува помалку од четири литри дневно.

Совети како да го постигнете тоа

Доколку наведената количина вода ви изгледа премногу и сметате дека многу тешко ќе успеете да се придржувате кон овие правила, во тој случај за да си ја олесните работата, обидете се да ги следите следните совети:

1.Пред секој оброк, испијте две чаши вода. Доколку јадете трипати дневно, на овој начин ќе успеете да го внесете потребното количество во вашиот организам.

2. Веднаш штом ќе се разбудите наутро, испијте една чаша вода. За да има подобар вкус и лесно да ве расони, во неа можете да додадете и ливчиња свежо нане или малку сок од лимон.

Слични објави

Новата Рејчел: Фризурата на Џенифер Анистон која би можела да ја надмине класиката од 90-те

Igor

Откриена нова „мини Месечина“, која во моментов кружи околу Земјата

Еспресо

Џеј Ло во секси бикини на плажа: Го сними задникот одблизу, но и лицето без брчки (ВИДЕО)

Еспресо

Погледнете како изгледаат ѕвездите рамо до рамо со своите помлади верзии! (ФОТО)

Еспресо

Запознајте се со градот на историјата и културата – Откријте го Маракеш (ФОТО)

Еспресо

Дали 8 Март полека но сигурно ја губи смислата?

Еспресо

Остави Коментар

4 + седум =

Слични објави

Несекојдневен стил кој на секого би му одговарал: Погледнете како изгледа Александра Амбросио!

Еспресо

Манекенката која го носеше називот „Тело“ открива: Еве што „јадев“ за да ја одржувам линијата! (ФОТО)

Еспресо

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ проговори за неа во неговата автобиографија!

Еспресо

Селена Гомез откри дека била жртва на насилство!

Еспресо

Тито обожаваше вицеви, посебно оние „забранетите“, а овој за Русите му беше омилен!

Еспресо

Годините ја стигнуваат Мадона – Турнејата прекината неколку пати, а третманите за закрепнување се екстремни (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо