Правете го ова еднаш неделно: Лицето ќе ви биде 10 години помладо!

Жените од Јапонија со години ги користат бенефитите од оризот кои им овозможуваат младолик изглед.

Оризот е неверојатен извор на линолна киселина и сквален кој е моќен антиоксиданс кој го стимулира производството на колаген. Ова го забавува создавањето на брчки на кожата и ја штити од негативните влијанија на сонцето.

Оризот исто така е полн со витамин Е и гама-орсинол, познат по својата способност да го штити срцето и да го намалува холестеролот во крвта.

Освен Јапонците, малку кој е запознаен со благодетите од оризот. Оваа намирница е способна да направи чуда кога станува збор за подмладувањето.

Затоа ви предлагаме да направите едноставна маска за лице која ќе ги израмни брчките и ќе ја подобри структурата на кожата.

Потребно ви е: 3 лажици ориз, 1 лажица млеко, 1 лажица мед.

Подготовка: Сварете го оризот, па исцедете го, а водата сочувајте ја. Потоа во оризот додадете лажица млако млеко и лажица мед.

Маската нанесете ја на чисто и суво лице. Оставете ја маската на лицето додека таа целосно да се исуши. Потоа измијте го лицето со водата која сте ја процедиле од оризот.

Оризовата вода има силни антиоксидативни својства. Ја влажни кожата и ја поттикнува циркулацијата во крвта. Оваа вода ги отстранува и старачките пеги од кожата, и ги ублажува воспалителните процеси. Оризовата вода ја штити кожата од нови брчки бидејќи ја хидрира.

Препорака е најмалку еднаш неделно да се нанесува оваа маска на лицето. За само неколку месеци со редовна примена на оваа маска, вашето лице ќе изгледа за 10 години помладо.

Слични објави

Откриена најголемата тајна за „Игра на тронови“ !

Слободен Печат

Се мажи принцезата Беатрис: Единствената кралска венчавка која нема да биде емитувана на телевизија

Еспресо

Шеќерот ПОТПОЛНО го исфрлил од исхраната – Тоа што појадува Јоксимовиќ ќе ЗАЧУДИ многумина

Igor

Облечете се како Брижит Макрон: Лежерно но сепак ефектно! (ФОТО)

Еспресо

Роберт де Ниро ќе прими награда за животно дело!

Igor

Самохрана мајка му испратила порака на Ештон Качер, а неговиот потег ги шокирал сите (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

пет + пет =

Слични објави

Три грешки кои ги правите кога купувате сандали со штикла

Igor

Несекојдневна операција во Лондон: Свирела виолина додека ѝ го оперирале мозокот (ВИДЕО)

Еспресо

Три БЕСПЛАТНИ нешта кои славните ги користат за блескав тен

Igor

Лак за нокти: Ако одберете некоја од овие нијанси, нема да згрешите (ФОТО)

Igor

Како Италијанките се облекуваат на есен: Учете од најдобрите! (ФОТО)

Igor

Кога е вистинското време за купување чевли?

Igor