Која е разликата меѓу парфем, тоалетна и колонска вода?

Мирисот е универзален термин за се што мириса добро и содржи одредена количина миризливо масло, разредено во алкохол и вода.

Називите на миризливите препарати се должат на различните нивоа концентрација парфимирано масло во составот.

Парфимирана вода

Мирисот трае помалку од еден час. Ова е најразредениот вид мирис, кој содржи 1 до 3 проценти парфимирано масло во алкохолот и водата.

Колонска вода

Мирисот трае околу два часа. Тоа е најстариот термин за парфеми, користен во Северна Америка за машки мириси. Содржи 2 до 4 проценти парфимирано масло, во алкохолот и водата.

Тоалетна вода

Мирисот трае околу три часа. Тоа е лесна мешавина во спреј, која содржи од 5 до 15 проценти миризливо масло растворено во алкохол.

Eau de parfum

Мирисот трае од пет до осум часа. Се користи за машки и за женски мириси, а содржи 15 до 20 проценти чисто парфимирано масло.

Парфем

Мирисот трае до 24 часа. Името го добил од латинскиот термин per fumum (преку чад). Тоа е најконцентриран и скап мирис. Парфемот содржи 20 до 30 проценти миризливо масло.

Слични објави

Никогаш не излегуваат од мода: Како да ги комбинирате белите фармерки (ФОТО)

Igor

Како вашите бели чорапи постојано да бидат бели? Ова е трикот за кој илјадници луѓе велат дека функционира!

Еспресо

Доста време посветив, не беше едноставно: Пејачката Гиговска положи возачки испит! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најпродаваните фармерки: Модел кој ги излуде жените ширум светот

Igor

Моден погодок: Изберете облека, обувки и аксесоари во пастелни бои (ФОТО)

Igor

Ирина Шајк се соблече во минијатурни бикини и покажа тело како од бајките! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

пет + 17 =

Слични објави

5 основни плетенки: Вака се прават најбрзите, најлесните и најубавите кежуал фризури! (ВИДЕО)

Еспресо

Кортни Кардашијан го напушти реалното шоу по 13 години: Потребна ми е приватност

Еспресо

Бизарен оглас на серијата „Господарот на прстените“ – Бараме многу, многу влакнести актери, но и уште нешто…

Еспресо

Станија се соблече гола, па објави фотографија на која непознат маж ја држи за рака, а како коментар напиша: „Киднапирана“ (ФОТО)

За првпат во историјата се одржа виртуелна Мет гала (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Која е подобра за вас? Клучни разлики меѓу платнените и хируршките маски

Еспресо