Дамите во црвено СЕКОГАШ ПРИВЛЕКУВААТ ВНИМАНИЕ – а еве и зошто е тоа така

Кога жена носи црвена облека, сакала или не, ќе биде забележана каде и да се појави. Црвената облека ќе ги засени и лошата фризура и непогодената шминка.

Одамна ни е познато дека оваа боја е клучна во заведувањето и во оставањето впечаток, а сега тоа е и научно потврдено на Универзитетот во Рочестер. Според нивното истражување, без разлика дали е маж или жена, секој би реагирал со вртење по девојка во црвено.

Дел од мажите истакнале дека би вложиле повеќе труд за да освојат таква девојка, па дури и ако тоа значи да потрошат повеќе пари за нејзе.

Истражувањето вклучило и фотографија на која на истата девојка во фотошоп ѝ била менувана бојата на облеката и најмногу реакции добивала кога е во црвено.

Со ова се потврдува културолошкото и историското верување дека црвената боја е симбол на љубов, страст и плодност.

Слични објави

Направете сами домашна крема која ги брише брчките и мозолчињата како гума (РЕЦЕПТ)

Igor

Сега и на плажа е можно да го сокриете вишокот килограми: Трик со бикинито кој веќе го користат и светските ѕвезди (ФОТО)

Еспресо

Вистинска модна икона: Кралицата Летиција во веќе носена комбинација изгледаше беспрекорно! (ФОТО)

Еспресо

Ирина Шајк ги остави без здив фановите со новата објава на Инстаграм

Еспресо

Пекарски ѓувеч

Igor

8.000 луѓе на чај кај КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Ѕвезда на ова случување беше КЕЈТ МИДЛТОН проверете ЗОШТО (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

5 × два =

Слични објави

САРА ЏО ВО СВЕТСКИ ФАЗОН! Од глава до пети во чекор со најновите трендови

Igor

Ова е вистинскиот начин како да користите спреј за коса!

Еспресо

Бавно ви расте косата? Ова е решението за Вас!

Еспресо

Вака изгледа кога Ели Саб ќе ја дизајнира венчаницата за својата снаа (ФОТО)

Igor

Куркумата е многу здрава, но ова се 5 случаи во кои НЕ СМЕЕТЕ да ја користите

Igor

Најчестите лаги кои мажите ги кажуваат на првиот состанок!

Слободен Печат