Мали се шансите да нѐ удри овој астероид, но ако нѐ удри, тоа ќе биде како како 150 Хирошими!

Секоја година Земјата ја погодуваат десетици ситни астероиди и тоа не предизвикува никакви проблеми, но поголем астероид би можел да предизвика катаклизмички настани.

Астероидот 2009 ЈФ1 е откриен во 2009 година, а научниците се плашат дека на 6 март 2022 година во 8 часот и 34 минути би можел да биде непријатно блиску до Земјата, пишува thenewstrace.com.

Астероидот се движи со брзина од 18 км во секунда, а се предвидува дека покрај Земјата ќе помине со брзина од 65.293 км/ч. Иако астероидот не е многу голем, во комбинација со брзината со која се движи, неговиот евентуален удар на Земјата би можел да предизвика експлозија еднаква на 230 килотони динамит, односно како 150 атомски бомби кои експлодираа над Хирошима.

Од НАСА појаснуваат дека точната патека на астероидот е тешко да се предвиди бидејќи на неа можат да влијаат бројни фактори. Но сепак нагласуваат дека шансите да ја погоди Земјата се 1:3800 односно 0,026 проценти.

Некои астероиди и комети ги следат орбиталните патеки кои ги носат поблиску до Сонцето, а потоа и до Земјата“, објаснуваат од НАСА.

Токму поради тоа астероидот внимателно се следи во Jet Propulsion Laboratory со помош на автоматизираниот систем Sentry. Тој систем автоматски и континуирано ги скенира најновите каталози на астероидите за да забележи дали некој би бил опасен за Земјата во следните 100 години.

Слични објави

Принцот Хари преку таен инстаграм-профил ја следел Меган

Еспресо

„Тежок“ е дури 9 милиони долари – Џо Бајден влегува во Белата куќа со сериозно конто

Слободен Печат

Подвиг на италијанските хирурзи: Успешно раздвоија сијамски близначки споени во черепот (ВИДЕО)

Сите теории на заговор на едно место

Слободен Печат

Никола Тесла: Технологијата ќе го открие вистинскиот потенцијал на жената

Слободен Печат

Пари за средношколци и студенти од семејства со ниски приходи

Остави Коментар

14 − 8 =

Слични објави

ДЕТАЛИ ОД НАПАДОТ ВО ЛОНДОН: Џихадистот кој убил двајца сакал да умре „во име на тероризмот“, својата девојка ја убедувал да си ги убие родителите

Слободен Печат

Јуратовиќ: Медиумите во Србија се под силна контрола и притисок

Слободен Печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен Печат

Ова е следниот епицентар на епидемијата: Едни жртвите од коронавирусот ги погребуваат во масовни гробници, други ги бараат телата по мртовечници (ФОТО)

Ангела Меркел си оди!

Слободен Печат

Објавени се симптомите кои можат да се јават по примање на руската вакцина „Спутник V”

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian