Емануел и Брижит Макрон на мета на остри критики: Само за цвеќе потрошиле 600.000 евра!

Францускиот претседател Емануел Макрон (43) и неговата сопруга Брижит Maкрон (67) на мета се на остри критики откако излегоа информации дека потрошиле речиси 600.000 евра на цвеќе за време на пандемијата, пренесува „Дејли меjл“.

Profimedia

Претседателската двојка овие пари ги потрошила лани за Елисејската палата, нивната официјална резиденција во Париз. Ова значи дека нивниот буџет за цвеќе е петпати поголем од буџетот на нивните претходници Франсоа Оланд и Никола Саркози.

Француската јавност е шокирана од трошењето на претседателот и неговата сопруга во време кога земјата се бори да закрепне од финансиските последици од пандемијата на коронавирусот. Владата на Макрон вети 100 милијарди евра за закрепнување на економијата.

Елисејската палата потрошила речиси 20.000 на растенија, исто толку на орхидеи, нешто повеќе од 30.000 на зеленило и уште 398.000 на исечени цвеќиња за букети. Забележано е и дека буџетот за цвеќе нагло се зголемил токму во времето кога Елисејската палата беше затворена за јавноста, а поради пандемијата, имало малку приеми.

Во септември беше објавено дека неодамнешното украсување на Златната соба во Елисејската палата чинело 927.000 евра, пари што се финансирани од даночни обврзници на Франција.

Слични објави

Вистинското лице на Иванка Трамп: Нејзината најдобра другарка откри дека е многу лицемерна

Еспресо

Во земјотресот што ги погоди Турција и Грција загинаа најмалку 26 луѓе, над 800 повредени 

Слободен Печат

Која песна за првиот танц носи среќа во бракот, а која најчесто води до развод?

Васко Спасоски

Јелена Карлеуша сакаше да привлече внимание, па случајно ја удри Снежана Ѓуришиќ: Засрами се, на што личи ова! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Од танцот на пејачката Едита нема да ви биде добро: Таа го спушти телефонот подолу и … (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Живот по коронавирусот: Стравот кај луѓето ќе остане, потребна е национална стратегија за здраво општество

Остави Коментар

деветнаесет − 10 =

Слични објави

Словенечката полиција води предистражна постапка за начинот на финансирање на медиумите блиски до Јанез Јанша

Слободен Печат

Имотот на Еуростандард банка е заштитен

Слободен Печат

Капитенот на Вардар стапна на „лудиот камен“: Се ожени Столе Стоилов! (ФОТО)

Еспресо

Ајде, Филипче, зарази се веќе еднаш!

Која е девојката од хит-серијата „Кралски гамбит“ по која светот полуде?

Васко Спасоски

Филипче не прифати никаков предизвик на Фејсбук, но сепак доби поддршка

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian