Зошто жените се помалку доживуваат оргазми?

Најчестата причина поради која жените не доживуваат оргазам е што не се ментално присутни за време на чинот. Нивниот ум во тој миг е на работа, кај децата, финансиите итн.

Доживувањето на оргазам е најдобриот дел од сексот. Токму тоа е тоа што не тера да се враќаме одново по повеќе акција.

Ако не постоеја оргазми луѓето немаше да бидат толку заинтересирани за секс. Но, вистина е дека мажите и жените доаѓаат до врвот поинаку.

За жал, се повеќе жени се жалат дека не можат да стигнат до оргазам и ова се најчестите причини за тоа:

  • Тие се уште учат за себеси и тоа што им одговара за време на сексот. Треба многу трпение, практика и тренирање на вашето тело како редовно да доживува оргазми.
  • Тие не веруваат дека може да доживеат оргазам. Оргазмот е повеќе ментална отколку физичка работа, па затоа потребна е ментална релаксација и посочување на партнерот што сакате, а што не во креветот.
  • Тие не сметаат дека имаат потреба од оргазам. По напорен работен ден или кавги со децата многу жените сметаат дека немаат потреба од секс, а со тоа и од оргазам, се разбира.
  • Тие не обрнуваат внимание на предиграта. Со малку повеќе напор и сè е возможно.
  • Тие немаат доволно клиторисна стимулација. Покрај пенетрацијата потребна е и клиторисна стимулација за достигнување на врвот.
  • Тие брзаат. За жените потребно е од 15 минути, па до 1 час за да постигнат оргазам и тоа варира во зависност од тоа како се чувствуваат во моментот.
  • Тие не се доволно интимни со партнерот. На жените им е потребно многу повеќе од само физичка врска. Тие треба да се чувствуваат емоционално и интелектуално поврзани со партнерот.
  • Тие не се фокусирани на чинот. Жените може да се изгубат за време на сексот, да изгубат интерес, да им стане здодевно и да отпатуваат со умот на друго место. Без комплетно ментално присуство во самиот чин оргазмот нема да се случи. Ова можеби е најчестата причина поради која жените немаат оргазам.
  • Тие не се самоуверени за своето тело. Ако се чувствувате самоуверено за своето тело, вашата изведба е подобра и имате поголема шанса за оргазам. Но, ако сте несигурни и срамежливи, тогаш нема да го извадите максимумот од чинот.
  • Тие за загрижени за своите оргазми. Колку повеќе размислуваат за тоа зошто немаат оргазми, толку се подалеку од нив. Менталниот притисок резултира со лоша изведба во спалната соба. Само одете со текот без да се грижите премногу за тоа.

Слични објави

Лицето не треба да се мие пред спиење

Igor

КРИЈАТ ЕМОЦИИ И МЕНУВААТ РАСПОЛОЖЕНИЕ: Овие хороскопски знаци најтешко ќе ги разберете

Igor

Ниту заштитна маска не го го спречи Бен Афлек да „ужива“ во пороците (ФОТО)

Еспресо

ГО СМЕНИ ЛИЧНИОТ ОПИС: Дали симпатичната пејачка претера со пластични операции?

Igor

Ана Николиќ е навистина згодна откако ослабе, но погледнете ја нејзината мајка во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали масажата со лажица ги отстранува брчките од лицето?

Igor

Остави Коментар

четири + петнаесет =

Слични објави

Полусестрата на Меган Маркл ГО РАЗОТКРИ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ НА ВОЈВОТКАТА: Во јавноста глуми жртва, приватно НЕ ПРАШУВА ЗА БОЛНИОТ ТАТКО (ВИДЕО)

Igor

АМЕРИКАНЦИТЕ ЈА САКААТ ЕВРОВИЗИЈА? Еве кога планираат да се организира во САД!

Igor

Роберт Де Ниро: Како тинејџер бил член на италијанска банда, а подоцна се прославила со улогите на мафијаш

Еспресо

Јапонска маска за лице: Изгледајте и до 10 години помладо

Igor

Северина заработи тужба од судијката која и го одзеде синот!

Васко Спасоски

Лила Филиповска го покажа мачето (ФОТО)

Igor