Зошто косата постојано ви е сува?

Една од опциите е дека вие генетски имате таква коса и не можете ништо против тоа. Но, доколку се случила нагла промена и вашата коса од нормална или масна станала сува во краток временски период, причина за тоа може да бидат многу фактори.

За почеток, проверете дали користите соодветен шампон. Евтината козметика често има голема количина хемикалии, за да може на сметка на квалитетот да има пониска цена. Косата е важен дел од вас и вреди да потрошите пари за поскап шампон.

Внимавајте и со феновите и пресите за коса, бидејќи директниот извор на топлина ја одзема природната влажност на влакното.

Надворешните фактори како што се УВ-зраците од сонцето, сувиот студ и недоволната влажност на воздухот, исто така ја уништуваат косата и ја прават кршлива.

Дококу ја боите косата и применувате агресивни хемиски процеси за измазнување или виткање, дополнително го уништувате влакното.

Користете нежна козметика специјално наменета за сува коса.

Слични објави

Поранешната порно-ѕвезда Анџела Митковски призна дека објавува нецензурирани фотки и дека истите скапо ги наплатува! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Вупи Голдберг прифати повторно да се врати во „Star Trek“

Еспресо

На­мач­кај­те тиква на ли­цето

Igor

Шварценегер е ЦАР! Ќе се воодушевите кога ќе видите кого донел на работа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карлеуша после се ги спакува куферите и ја напушти Србија (ФОТО)

Igor

„Тие зборови најмногу ме заболеа“: Џеј Зи откри што му кажал Коби Брајант месец дена пред смртта! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

10 + 3 =

Слични објави

Синди Крафорд доби наследничка: Ќерката Каја почна да гради модна кариера – погледнете ја како изгледа (ФОТО)

Igor

Првата кралска должност на принцот Арчи: Сите во просторијата се смееја! (ФОТО)

Igor

Хороскопот ви открива: Еве која е најпривлечната особина на секој знак!

Igor

Побегнала за да избегне камшикување и затвор: „Не жалам за ништо!“

Igor

Најтврдоглави: Овие хороскопски знаци не прифаќаат компромис!

Igor

Мајли Сајрус искрено: Мислев дека морам да бидам „геј“ зашто сите мажи се зли

Igor