Зошто косата го губи сјајот?

Косата го губи сјајот првенствено поради оштетувањето на нејзиниот површински слој. За тоа можат да придонесат повеќе фактори:
Лошата исхрана – За косата да се развива како што треба, потребна ѝ е соодветна „храна“ богата со витамини. Ако внесувате малку витамини, виталните органи први ќе го земат тоа што им е потребно. Помалку важните органи и вашата коса ќе останат без својот дел и поради тоа сјајната коса нема да биде нешто со што ќе можете да се пофалите.

Доволното внесување на витамини и разновидната исхрана можат да ви овозможат да го повратите сјајот на косата. Истовремено избегнувајте пијалаци што го уништуваат нејзиниот сјај, како на пример претерана количина кафе и алкохол, а внесувајте доволно вода.

Лоши шампони – Колку навистина обрнувате внимание на тоа со што ја миете косата? „Паѓате“ на рекламата или навистина знаете што правите? Или уште полошо, го купувате кој било шампон бидејќи мислите дека не е важно каков е?

Околу 90% од шампоните се полни со сулфати што ја прават косата сува и ја оштетуваат нејзината површина и така убавата и сјајна коса полека но сигурно станува минато. Затоа бирајте природни шампони без сулфат.

Третирање со хемикалии – боите за коса, лаковите и другите препарати што ги ставаме на косата значително влијаат на квалитетот на косата и ја уништуваат кутикулата, па затоа косата го губи сјајот.
Топлина – Освен претоплата вода, феновите, пеглите за коса, фигарото и останатите апарати со кои ја „негуваме“ косата придонесуваат за губење на нејзиниот сјај.
Квалитетот на водата – Тврдата вода која ја има во повеќето домаќинства позната е по тоа што остава наслаги од каменец. Тие наслаги се јавуваат и на вашата коса, ги подикнуваат кутикулите и ја прават косата безживотна. Истото го прави и хлорот од базените.

Слични објави

Утрово во Белград почина Ѓорѓи Желчески од дуетот Селимова – Желчески!

Васко Спасоски

Маска против брчки од само две состојки

Еспресо

Кајли Џенер во средиште на скандал по обвиненијата што осамнаа на страницата на Форбс: Кралицата на карминот може да заврши во затвор!

Еспресо

Ова го правам 50 пати на ден: Шварценегер објасни како се мијат раце и тоа со помош на еден асистент! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Краток фустан и деколте во преден план! Марјана Станојковска изгледа… (ФОТО)

Igor

Џон Ленон го мразел најпознатиот хит на „Битлси“ (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

5 × три =

Слични објави

Познатите сестри обожаваат да се разголуваат, а само две од нив се сликаа за „Плејбој“ (ФОТО)

Еспресо

Кајли Џенер ја продаде својата мегауспешна компанија – Од цифрата боли глава (ФОТО)

Igor

Таа го има најдобриот ЗАДНИК во светот, еве ДОКАЗ! (ВИДЕО)

Igor

Поранешната девојка на Ал Пачино: Тој е голем скржавец, ми купуваше само цвеќе

Еспресо

Ванда Икарди ја овековечи посетата на Париз со гола фотка под Ајфеловата кула (ФОТО)

Еспресо

Теа Трајковска ќе ја памети 2019 година: Нејзина песна избрана во топ 50 во Европа (ВИДЕО)

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian