Зошто имате подочници и кога не сте уморни?

Иако за појавата на подочници сите главно го обвинуваат недостатокот на сон, тоа е само една од причините кои придонесуваат за тие досадни темни кругови под очите.

Различни фактори влијаат на појавата и интензитетот на нашите подочници.

Ви претставуваме 3 причини поради кои имате подочници иако не ви недостига сон:

Премногу ги триете очите

Претераното триење на очите може да влијае на подрачјето околу очите на различни начини. Кога ги триете очите, кожата може да стане малку подебела и потемна бидејќи триењето делува иритирачки.

Дехидрација

Дехидратацијата има силна и важна улога кога станува збор за темните кругови под очите. Кога кожата е дехидрирана, изгледа потемно и доведува до појавата на темни кругови под очите.

Генетика

Една од причините поради кои имаме подочници е и генетиката. Некои луѓе имаат потемна пигментација на кожата под очите, а тој фактор е наследен.

Слични објави

Пинк: На 17 години доживеав спонтан абортус

Igor

Сите ги обожаваме: На улиците во Лондон доминираат пет стилови кои мора да ги практикувате (ФОТО)

Igor

Ким Кардашијан позираше со синот, а сите погледи водат кон нејзиниот задник! (ФОТО)

Еспресо

Рецепт со кој ја отвораме сезоната за топло чоколадо

Igor

ДАМА СО СТИЛ: Ова се модните додатоци кои секогаш ви се потребни

Igor

Како што знаете, чекам дете…: Вељко Ражнатовиќ донел важна одлука во време на пандемија!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Шестнаесет − два =

Слични објави

РИТА ОРА: Ме поврзуваат со секој маж со кој ќе ме видат

Igor

Додека во Грција се расправаат дали е Албанка или пак не е, пејачката ги засени сите присутни на забавата на Елтон Џон (ФОТО)

Васко Спасоски

Горд татко: Синот на познатиот челист, Лука Сулиќ, тргна по стапките на татко му (ФОТО)

Igor

Што ни носи влегувањето на Марс во Вага? Период во кој ќе сфатите кои ви се вистински пријатели

Igor

Пита со спанаќ која и Софија Лорен ја подготвува (РЕЦЕПТ)

Igor

Бритни Спирс за прв пат во јавноста после скандалот со синот: Пејачката критикувана поради неуредниот изглед! (ФОТО)

Еспресо