Зошто е потребна дополнителна хидратација на кожата

Кожата е постојано изложена на надворешни услови и затоа и е потребна дополнителна хидратација.

Негативниот ефект на лошата хидратација не може да се види веднаш, но може да се забележат некои мали промени, на пример појава на лишаи на одредени делови на кожата. Лосионите и кремите, покрај хидрирањето на кожата, ја задржуваат водата и на тој начин ја штитат кожата од сушење.

Поради недостаток на вода подолго време, површинскиот слој престанува да ја штити кожата од надворешни фактори. Потоа, на површинскиот слој може да се забележат воспалителни процеси како црвенило и воспаление на одредени делови од кожата.

Доколку кожата подолг временски период не добива доволно заштита или хидратација, ќе стане сува, безживотна и ќе ја изгуби еластичноста, а сето тоа ќе предизвика појава на предвремени брчки и иритирана кожа. После ваквите промени таа тешко може да се обнови.

Затоа кожата мора редовно да се негува со лосиони и креми за да не дојде до нејзино оштетување, кое може да доведе до посериозни проблеми.

Слични објави

Севе со нов имиџ во ултра мини фустан, мажите останаа подзинати (ФОТО)

Igor

Затоа е ГОЛЕМ: На Раде Шербеџија не му е проблем да чека во ред како и сите останати луѓе!

Васко Спасоски

Го надмина Мајкл Џексон: Тејлор Свифт е прогласена за изведувач на деценијата! (ФОТО)

Igor

Актерката вака ја одржува линијата во СЕДМАТА ДЕЦЕНИЈА (ВИДЕО)

Igor

Кијану Ривс првпат во јавноста со девојка: Дали верувате дека Александра е помлада од него?

Igor

Вељко Ражнатовиќ со фото најави ВАЖЕН НАСТАН, но откри и важен детаљ од ЛУКСУЗНИОТ ДОМ на Дедиње (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

дваесет − пет =

Слични објави

Ни зимата не ја спречи да се разголи: Карлеуша ја дочека Новата година полугола (ФОТО)

Слободен Печат

Специјална „Еден на Еден“: Погледнете кои ѕвезди ќе му гостуваат на Жаре (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес Целзиус во трипати помал градник, а нејзината ќерка имала доста интересен коментар! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот ја спречи Наоми Кемпбел да се разголи – Таа панично дезинфицира буквално се! (ФОТО)

Еспресо

Камерон Дијаз проговори за мајчинството во 40-та година: Морам да го доживеам 107-от роденден! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

По пресметката со сопругот: Излегоа фотографии од славниот актер во болница кои ги шокираа сите (ФОТО)

Igor