ЗЛАТНА ПАНАКОТА: Десерт кој ќе го обожавате (РЕЦЕПТ)

Дали некогаш сте помислиле дека можете да направите панакота која ќе биде и слатка и здрава во исто време?

Златната панакота е инспирирана од златното млеко, кое е докажано здрав пијалак. Основата се прави од слатка павлака, млеко, шеќер и желатин.

Во преливот има мед, куркума, ѓумбир, мускатно оревче и цимет.

Потребни состојки:

250 мл млеко
7 гр желатин
1/2 лажичка куркума во прав
700 мл слатка павлака
Прстофат сол
125 гр мед

Подготовка:

Млекото ставете го во мал сад, а во него истурете го желатинот и причекајте пет минути за да омекне. Куркумата најпрво растворете ја со лажица слатка павлака па измешајте со остатокот и додадете ги солта и медот.

Мешајте на слаба температура, додека медот се стопи, но внимавајте да не зоврие смесата. Потоа измешајте го млекото со желатинот и тргнете од рингла.

Префрлете ја смесата во чист сад кој ќе го ставите во друг сад, со ладна вода и мраз. Мешајте додека се лади. Изладената, но уште течна смеса ставете ја во чаши и ставете ја да се излади во фрижидер неколку часа.

Подгответе прелив од мед, куркума, цимет и ѓумбир и прелијте врз панакотата.

Слични објави

НЕВЕРОЈАТЕН СКАНДАЛ: Популарниот хит на Кејти Пери е плагијат!?

Igor

Ова не треба да го гледаат деца! Мадона објави провокативна снимка (ВИДЕО)

Igor

ПОВЕЌЕ ОД МИЛИОН ЛАЈКОВИ: Џенифер Лопез изгледа неверојатно! (ФОТО)

Igor

Наоми Кемпбел лансираше нова хит емисија на интернет: Прва гостинка – Синди Крафорд! (ВИДЕО)

Еспресо

За жените со светол тен: Како да нанесете бронзер?

Igor

ОБОЖУВА ДА СЕ СОБЛЕКУВА: Жешката Русинка без милост ги провоцира мажите (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

16 − 15 =

Слични објави

Анабела и Гаги Џогани повторно во жестока расправија: Зошто беа кај Цеца дома децата?

Еспресо

БЕЗ МАНА со АНА: Чоколадни Крофни (Вегански рецепт / ВИДЕО)

Igor

Ким Кардашијан открива детали од страшниот грабеж: Гледав во пиштолот и си реков, СЕГА ЌЕ УМРАМ!

Igor

Храна која мислиме дека е здрава, а всушност е штетна

Igor

Нивес Целзиус БЕЗ ГРАМ ШМИНКА, коментарите поделени (ФОТО)

Igor

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП: Вагите во бајка, Биковите пред нова авантура

Igor