Зеленчук кој помага во хидратација на телото

За доволна хидратација на телото, потребно е да се внесуваат течности, особено во летниот период. Најдобра, секако, е водата.

Покрај вода, постојат и неколку зеленчуци кои исто така се составени од големи количини на течност, но и минерали и електролити.

Краставицата содржи и витамин Ц, калиум, магнезиум и натриум. Со јадење на свежа краставица на својот организам му обезбедуваме и доволна хидратација, но и внес на хранливи материи.

Доматите, кои се богати со антиоксиданси, содржат и доста растителни влакна. Благодарение на доматите, нашата кожа ќе биде поеластична, хидрирана и поотпорна на УВ-зрачења.

Тиквичките, всушност се 95% вода, воопшто не се калорични, диетални се, а исто така се и одличен извор на витамините А и Ц и на фолна киселина.

Слични објави

Лепа Брена и снашката подетинеа: Исплива НИКОГАШ ОБЈАВЕНА ФОТКА! (ФОТО)

Igor

ИНТЕРВЈУ Елена Велевска: Безобразно е да се фалам колку заработувам, кога живееме во земја каде плата е 200 евра!

Igor

Хаос на социјалните мрежи – Ирина Шајк го „поздрави“ Бредли Купер

Igor

Најжешката Македонка во сауна, по бикини и целата „свети“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Цеца има нова „ѕверка“ од 140.000 евра во својот возен парк: Такви во Србија има само 3!

Еспресо

Новите фотографии на Јелена и Новак Ѓоковиќ покажуваат во какви односи се и што прават кога никој не ги гледа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

дваесет − единаесет =

Слични објави

Јогурт и кисело млеко за подолг живот

Igor

Српска старлета од каталогот се нашла на страница за возрасни (ФОТО 18+)

Igor

Камерон Дијаз проговори за мајчинството во 40-та година: Морам да го доживеам 107-от роденден! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Се продава куќата на Бред Пит и Џенифер Анистон (ФОТО)

Igor

НОВ СИНГЛ на талентираната Александра Јанева (ВИДЕО)

Igor

Од гитарист до дизајнер на женски градници: Брајан Меј ја изненади јавноста со новата „професија“ (ФОТО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian