Зебра колач готов за 30 минути

Состојки:

4 јајца
100 грама маргарин
100 грама шеќер
100 мл јогурт
2 лажици какао
150 гр брашно
1/2 прашок за печиво

Подготовка:
Изматете ги јајцата и шеќерот. Додајте ги брашното, јогуртот, растопениот маргарин и прашокот за пециво и добро измешајте. Тестото поделете го на два дела. Во едниот дел додадете го какаото и добро измешајте.

Одоздола ставете од светлото тесто, преку него темно тесто и така редете сè додека не ви се потроши тестото.

Колачот се пече 30 минути на 200 степени Целзиусови. Кога ќе се олади се сече на коцки и се сервира.

Слични објави

Игор Џамбазов и Илина Арсова: Омилениот пар на македонската јавност

Еспресо

НИВЕС И ИВАНА разголени во пештера (ФОТО)

Igor

Врчак се враќа на сцената: Подгответе се за изненадување по корона-кризата!

Васко Спасоски

Ова хит-видео мора да го погледнете: Елен на комичен начин ѝ го честиташе роденденот на Џенифер Анистон

Еспресо

Љубовта им цвета: Познати парови кои опстанаа заедно (ФОТО)

Еспресо

ДОЛГО ЧУВАНА ТАЈНА: Ова е вистинската причина за разводот на Дарко Лазиќ

Igor

Остави Коментар

петнаесет + 1 =

Слични објави

Кетлин Џенер планира дете со речиси 50 години помладата девојка

Igor

Карлеуша „удри“ по Анастасија: Кога ќе помислиш на мене, стани и стој мирно! (ФОТО)

Васко Спасоски

Бекамови се подготвуваат за луксузна свадба, а Викторија изненади со новата фотографија (ФОТО)

Еспресо

Шарлиз Терон го нападна Стивен Сегал: Ти дебел и смешен и не си никаков борец!

Еспресо

Наташа Беквалац на црвениот тепих во краток сако-фустан, а сандалите се посебна приказна

Еспресо

Kако да го освоите срцето на секој хороскопски знак?

Igor