Здрав десерт кој „сам“ се подготвува (РЕЦЕПТ)

За подготовка на овој десерт вие треба да вложите само околу 10 минути, остатокот се подготвува „сам“.

Овој чоколаден пудинг од чиа семе треба да отстои преку ноќ во фрижидер, за да може состојките убаво да се соединат и да го формираат слаткиот вкус.

Потребни состојки за пудингот:

Една шолја кокосово млеко
Една шолја оризово млеко
6 лажички чиа семе
2 лажички јаворов сируп или мед
Две лажички какао

За преливот од малини:

2 шолји свежи малини
2 лажички чиа семе
Една лажичка екстракт од ванила

Подготовка:

Во чинија измешајте ги млеката, чиата, какаото и засладувачот. Оставете да отстои 10 минути, па пак измешајте. Смесата треба преку ноќ да остане во фрижидер.

Малините изгмечете ги со вилушка, додадете го чиа семето и ванилата. И оваа смеса треба да отстои преку цела ноќ во фрижидер.

Наредниот ден префрлете го чиа пудингот во чаши и одозгора ставете од смесата со малини.

НЕОБИЧНА ГРЧКА САЛАТА со пржена лубеница (РЕЦЕПТ)

Слични објави

Серена Вилијамс: Издание во какво не сме ја гледале (ФОТО)

Igor

Поради една фотографија на Инстаграм Викторија Бекам стана лоша мајка

Igor

Ѝ ги платив сметките од 200.000 долари, ѝ купував гардероба, ја оставив свршеницата и на крајот ме шутна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Софче Џорлева го победи коронавирусот – Нејзиниот син со порака до сите кои се уште не веруваат дека тој постои!

Еспресо

Том Хенкс поради сопругата ја смени верата и стана православен! Актерот летува каде што летуваат и Македонците (ФОТО)

Igor

Пејачката повторно провоцира: Ќе ве меѓепса деколтето на Елена Велевска (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

пет × 4 =

Слични објави

Лесна и превкусна чоколадна панакота

Igor

Не личи на себе! Погледнете како изгледаше Драгана Мирковиќ на почетокот на кариерата (ФОТО)

Еспресо

Детето на Илон Маск веќе не се вика X Æ A-12! Обидете се да го прочитате новото име

Еспресо

Се сеќавам кога докторите ми кажаа дека нема да биде добро“: Наташа Беквалац со емотивна порака ѝ го честиташе роденденот на ќерката Катја! (ФОТО)

Васко Спасоски

Бела Хадид позираше без маица, а градите ги покри со бурито (ФОТО)

Еспресо

Ким Кардашијан: Ќе ви покажам слики од мојата оштетена кожа кога ќе ја тргнев лепливата лента (ФОТО)

Igor