Задржете ја оваа смеса во устата само една минута и стопете го забниот каменец

Зарем не е подобро да користите природни супстанци кои не можат да ви наштетат, а покрај тоа се полесно достапни и поефикасни од класичните.

Сите сакаме да имаме убави и бели заби. Поради тоа често купуваме вода за плакнење на устата, препарати за избелување како и многу други препарати кои се полни со штетни хемикалии.

Не сме ни свесни колку штета му нанесуваме на организмот кога користите штетни препарати. Зарем не е подобро да користите природни супстанци кои не можат да ви наштетат, а покрај тоа се полесно достапни и поефикасни од класичните.

На пример, кокосовото масло можете да го ставите во устата, да го мучкате или да го нанесете на забите и да го држите така една минута. Повторувајте ја постапката неколку пати неделно и ќе забележите одлични резултати кога станува збор за белината на забите и отстранувањето на забниот камен.

Еве како да направите здрава течност за плакнење на устата:

– неколку капки масло од нане

– пеперминт

– лимон

– анис

Само ставете по неколку капку од овие масла во чаша вода и исплакнете ја устата.

Друг рецепт:

– половина шолја свеж рузмарин

– 1 шолја свежо нане

– 2 шолји вода

Подготвка:

Ставете ја водата да врие и додадете ги билките, варете неколку минути, потоа оставете неколку минути да отстои, процедете и оставете да се олади. Кога ќе се олади, плакнете ја устата.

Слични објави

„Храбар маж сака дива жена“: Карлеуша позира во провокативен „тигрест“ фустан (ФОТО)

Еспресо

Филм кој го расплака Џејсон Момоа: „Ме расплакавте пред децата“ (ФОТО)

Igor

Мила Москов доби Сертификат за најдобар евровизиски пакет! Гласајте за победа!

Igor

Доаѓаат топли денови, употребете го овој трик за шминкање за да изгледате свежо цел ден

Igor

Мис Бум-Бум гола и со само една машничка на себе ви ги честита празниците (ФОТО)

Еспресо

Погледнете кого ангажираше Цеца да пее на свадбата на Вељко и Богдана (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

1 + 1 =

Слични објави

Специјална „Еден на Еден“: Погледнете кои ѕвезди ќе му гостуваат на Жаре (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Само Џенифер Лопез до 50 години во тесен кожен фустан изгледа како БОЖИЦА (ФОТО)

Igor

Пејачката Аланис Морисет повторно бремена

Igor

Сакате обликувани нозе и задник? Правете ја оваа вежба секојдневно (ВИДЕО)

Igor

Цели со дијаманти: Сораја носи чизми од 10.000 евра! (ФОТО)

Igor

Го прослави 53-ОТ РОДЕНДЕН во бикини: Актерката не се предава на времето (ФОТО)

Igor