За лице без брчки

Со одреден вид на гимнастика на мускулите на лицето може многу да се постигне во борбата против брчките. Ова е истовремено делотворен начин на опуштање и пронаоѓање на внатрешниот мир, порачуваат експертите.

Против брчките, немилите покажувачи на животниот век, кремите и хируршките интервенции не се единственото решение. Со одредени видови на гимнастика на мускулите на лицето исто така може многу да се постигне. Ова е истовремено делотворен начин на релаксирање и пронаоѓање на внатрешен мир, порачуваат експертите.

За вежбите да бидат поделотворни треба секојдневно да ги правите наутро и навечер, во траење од по пет минути.

– Против брчки меѓу веѓите стиснете ги веѓите 6 секунди како да се муртите, а после паузата од 10 секунди повторете ја вежбата.

– Развлечете ги усните со палците во насмевка на кловн, а со показалците истовремено притиснете ги надворешните делови од очите за да не се појавуваат нови брчки. Вежбата трае 6 секунди, па се прави 10 секунди пауза.

– Против појава на подбрадок правете вежби со јазикот, односно наизменично плазете се и повлекувајте го јазикот.

– За добра циркулација длабоко вдишете воздух и надувајте ги образите, па издишете го воздухот неколку пати преместувајќи го од една на друга страна на образите.

Слични објави

Мараја Кери го најави Божиќ со вирално ВИДЕО

Igor

Три грешки што често ги правиме кога е појадокот во прашање

Igor

НИКОГАШ НЕ МУ ПРОСТИ: Ријана морала да го тужи својот татко кој не престанувал да ја повредува

Igor

Актерката во тајност го родила третото дете: „Кога би можела би имала триесет деца“

Igor

Никол Шерцингер скршена: Го убија братучед ми и побегнаа, помогнете ми!

Igor

Повторно сите гледаа само во неа: Првата дама во совршена модна комбинација

Igor

Остави Коментар

4 × 2 =

Слични објави

СОВЕТИ ЗА УБАВИНА: Кои се најчестите грешки кои ги правиме?

Igor

БИГ МАМА во прегратка на познат ТУРСКИ АКТЕР (ФОТО)

Igor

Познатите филмски хероини како ИНСПИРАЦИЈА за трендовите во новата сезона

Igor

Ким Кардашијан тргна по стапките на татко ѝ: Се бори за луѓето кои биле погрешно обвинети!

Еспресо

ФОТО | Едвај ги собра: Елеонора Миљковиќ облече претесен фустан со кој ги истакна бујните гради!

Васко Спасоски

Жените инспирирани од задникот на Ким Кардашијан, купуваат „смртоносни“ апчиња за зголемување на своите атрибути!

Еспресо