ЗА ДОБРО УТРО: Пенеста торта со кафе (РЕЦЕПТ)

Состојки:

За пандишпан:

5 јајца
200 гр шеќер
250 гр брашно
200 мл масло за јадење
300 мл варено македонско кафе
100 гр какао
1 прашок за печиво

За фил:

500 мл млеко
5 лажици густин
5 лажица какао
100 гр чоколадо за готвење
100 гр шеќер

Подготовка:

Во подлабок сад ги кршиме јајцата, го додаваме шеќерот и матиме со миксер додека не добиеме убава и пенеста смеса. Откако ќе се измати убаво, за да се растопи шеќерот ги додаваме маслото, брашното, вареното кафе, какаото, прашокот за печиво и мешаме со жица за матење.

Во тава за печење се истура пандишпанот и се пече 20 минути на 150 степени.
Откако тестото ќе се испече, го делиме на два еднакви делови.
Подготовката на филот започнува со тоа што во тенџере на оган се ставаат млекото, густинот, какаото, чоколадото и шеќерот. Додека се вари оваа мешавина, потребно е постојано да се меша.

Потоа се трга од оган и откако ќе остине, се филува тортата.
Декорацијата е по ваша желба.

Слични објави

Пролетна исхрана за подмладување на кожата

Igor

Шок во судницата во Белград! Пристигнало анонимно писмо со име на убиецот на пејачката Јелена! (ФОТО)

Igor

Анџелина Џоли е чекор поблиску до олтарот!

Еспресо

Ана Николиќ била „главна“ на свадбата на Вељко и Богдана! Фустан со шлиц до…. (ФОТО)

Igor

Мојот задник е како Ферари, не го кријам во гаража – Секси хокеарката од Словенија е хит на Инстаграм (ФОТО)

Еспресо

ЖЕШКИ ФОТОГРАФИИ: 52-годишната актерка сè уште изгледа совршено (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

10 − 3 =

Слични објави

Смело позираше во фустан кој ништо не и препуша на фантазијата (ФОТО)

Igor

Том Хенкс во говорот спомна пет деца, а има четири – Ќе се воодушевите кога ќе слушнете зошто! (ВИДЕО)

Еспресо

Игор Џамбазов на негов начин ни порача што да правиме во ова време! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пее, растура, а кога ќе видите како изгледа… Љупка Арсовска е нова пејачка на естрадата за која допрва ќе слушнете сите (ВИДЕО)

Igor

1ТВ слави една година постоење со хуманитарна донација наместо огномети

Igor

Дневен хороскоп за 28 септември: Ракови, прифатете го ТОЈ повик!

Igor