Во кој период од денот е најдобро да се води љубов

Сексолозите утврдиле дека времето во кое се случува чинот на водењето љубов е многу важен фактор за задоволство на двата партнери.

Тие направиле анализа на времето на водење љубов и дошле до следниве заклучоци.

6-8 часот наутро

Ако сакате да тргнете во акција од 6 до 8 часот наутро, треба да бидете подготвени на фактот дека нејзиното тело е будно, ама сè уште неподготвено за секс. Нивото на мелатонин е превисоко, а телесната температура не е доволно висока.

Мажите од 6 до 8 часот се многу возбудени, па сексолозите тврдат дека жените во тој период не можат да очекуваат ништо повеќе од секс на брзина.

8-10 часот наутро

Ситуацијата се менува од 8 до 10 часот, кога жената е веќе будна и подготвена. Нивото на ендорфин расте, па не ѝ е потребно многу време да се возбуди. Сепак, мозокот на мажот веќе е насочен кон работата, нивото на тестостерон полека се спушта и се враќа во нормала, па малку потешко е да се заинтересира.

10-12 часот претпладне

Сексолозите наведуваат дека времето меѓу 10 и 12 часот е идеално за орален секс, бидејќи рецепторите за вкус кај жените се мошне изострени. Мажот ова време го поминува во размислување, па во овој период од денот размислува за секс ама нема да направи ништо конкретно за да го оствари.

12-14 часот

Жените од 12 до 14 часот се мошне активни, но таа активност ни малку не е поврзана со сексот, па тешко ќе бидат заинтересирани за такви работи. Мажоте е многу расположен, но тешко дека неговата партнерка во овој период ќе биде заинтересирана да започне нешто.

14-16 часот

Овој период е најдобар за зачнување, па ако сакате да основате семејство, ова е најдобриот тајминг. Женскиот репродуктивен систем во овој период е подготвен за зачнување, додека семето на мажот е најквалитетно околу 16 часот.

16-18

Повеќето жени не можат да водат љубов меѓу 16 и 18 часот, но на некои не им пречи „секс на брзина“, додека мажот во овој период е спремен за акција.

18-20 часот

Веќе од 18 часот двата пола ги фокусираат мислите на враќање на енергијата што ја изгубиле во текот на денот, така што мала е веројатноста дека некој од нив двајца не е расположен за секс.

20-22 часот

Сексолозите тврдат дека времето од 20 до 22 часот е идеално за лесна вечера и разменување нежности во кревет. Жената тогаш, по вечерата е полна со емергија и подготвена дури и на иницијатива, додека посилниот пол е расположен за исполнување на желбите на својата партнерка. Машкиот и женскиот пол се на иста „бранова должина“ токму во овој период од денот.

22- до полноќ

После 22 часот телото на жената паѓа во длабок сон. Сексуалноста опаѓа. Мажот во тој период се чувствува поопуштен, иако уште не е поспан.

Од полноќ до 6 часот наутро

Меѓу полноќ и шест ласот скоро не е можно да се оствари подобар однос со партнерот, бидејќи двајцата главно спијат и се подготвуваат за следниот ден.

Слични објави

Познатиот готвач Гордон Ремзи отпушти 500 луѓе среде кризата! (ФОТО)

Еспресо

Анкетите покажаа: Ова се највозбудливите места за секс на отворено

Igor

Викторија Сваровски се омажи во фустан од 700.000 евра украсен со 500.000 кристали, а синоќа повторно блесна (ФОТО)

Igor

Се породи најпознатата плус сајз манекенка – Животот ни се промени! (ФОТО)

Анита Митровска

Сите го паметиме како злобниот но и згоден заводник од Титаник – Но повеќе нема ниту трага од неговиот заводлив лик (ФОТО)

Еспресо

Јелена Ѓоковиќ ги засени сите жени на Санремо и покажа зошто светот и се восхитува (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

16 − дванаесет =

Слични објави

ЦЕЦА загрме во секси издание во ПРИЛЕП (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Дуа Липа настапи во Севиља и го покажа задникот! (ФОТО)

Igor

11 ПРИЧИНИ: Мажите признаа зошто изневеруваат

Igor

Пејачот се СМРЗНАЛ ОД СТРАВ: Му се закануваат со УБИСТВО зашто спиел со жената на наркобос

Igor

КАРЛЕУША Е ВИНОВНА: Како хрватскиот фудбалер стана дел од црна листа?

Igor

Ѝ беше потрчко на Парис Хилтон, а потоа една ЖЕШКА СНИМКА промени сè!

Igor