ВКУСНО И МАКЕДОНСКО: Најлесниот колач со јаболка (РЕЦЕПТ)

Овој стар македонски рецепт го има речиси во секоја тетратка со рецепти на нашите баби и мајки, а вкусот е едноставно, неповторлив.

Потребни состојки:

3 јајца
Една чаша шеќер
Три јаболка
250 гр мелени ореви
200 гр гриз
Еден ванилин шеќер
Еден прашок за пециво

За шербет:

2 чаши шеќер
3 чаши вода

Подготовка:

Излупете ги јаболката и изрендајте ги крупно. Во сад за матење матете ги јајцата, па додавајте го шеќерот и продолжете со матење. Во изматените јајца додадете ги сувите состојки и јаболката и измешајте да се соедини смесата.

Во намастена и набрашнета тепсија истурете ја смесата и печете 40 минути на 200 степени. Додека колачот се пече подгответе го шербетот.

Испечениот колач исечете го на парчиња и прелијте со топол шербет. Оставете го најдобро преку ноќ да се впие.

Слични објави

Мадона повторно провоцира: Музичката ѕвезда во проѕирна долна облека! (ФОТО)

Васко Спасоски

Колку време мажот треба да „ИЗДРЖИ“ во сексот за да бидат задоволени двете страни?

Igor

Вереникот објави провокативна фотка од Џеј Ло: Брутално добро тело на кое му завидуваат и помладите (ФОТО)

Igor

За Миа Костова летото не е завршено! Водителката се сонча во Турција ама и снима спот – погледнете за кого (ФОТО)

Igor

Поради мажот сакала да стане мачка, по операциите го уништила лицето, а тој ја оставил (ФОТО)

Igor

Лепа Брена повеќе не е русокоса: Фолк ѕвездата го промени имиџот, погледнете како изгледа сега! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

единаесет + 14 =

Слични објави

НОВ ЅВЕЗДЕН ПАР: Дуа Липа во врска со малиот брат на познатите модели

Igor

Синот на Бекам заплака поради кавга со девојката (ФОТО)

Igor

ХАРМОНИЈА НА МИРИС И ВКУС: Штрудла со смокви (РЕЦЕПТ)

Igor

Поради овие РАПЕРИШТА – фраеришта ќе го славите животот!

Igor

Меган и Хари со заработката ги надминаа Кејт и Вилијам!

Еспресо

Сораја го покажа дијамантскиот прстен од богатиот Русин (ВИДЕО)

Igor