Вкусен и сочен колач со кикирики

Вкусен десерт со кикирики кој вашите гости би го обожувале. Брз и едноставен колач е нашиот денешен предлог за десерт.

Потребни состојки:

– 3 јајца

– 350 грама шеќер

– 6 лажици гриз

– 2 лажици брашно

– 1 прашок за пециво

– 200 милилитри јогурт

– 100 грама печени кикирики

– 50 милилитри масло

– кора од лимон

Подготовка:

1. Изматете ги јајцата и шеќерот заедно, додадете брашно и гриз, претходно измешани со пециво, а потоа додадете јогурт, кикиритки, масло и кората од лимон.

2. Полека изедначете ја смесата и ставете ја во плех намачкан со масло. Печете на 200 степени, околку 20-25 минути.

3. Додека колачот се пече, подгответе го сирупот од шеќер во кој можете да додадете и лимон.

4. Оставете да олади сирупот, па печениот колач избодете го со вилушка и прелијте го со сирупот.

5. Направете глазура од чоколадо и прелијте го колачот. Оставете уште еден час да се олади и да се стврдне чоколадото.

Слични објави

ОВА Е ЦЕНОВНИКОТ НА МАЦА ДИСКРЕЦИЈА: Еве за што наплатувала дупло! (ФОТО)

Igor

Фотографија вредна злато: Малкумина знаат дека се ВРСНИЧКИ, а еве како изгледала нивната ПРВА СРЕДБА (ФОТО)

Igor

Мерил Стрип одржа лекција: Доста ми е од цинизам, критичност и било какви барања – нема повеќе задоволување!

Еспресо

Јелена Карлеуша искрено: Би сакала да сум слаба како Северина!

Igor

6 модели на обувки кои и се потребни на секоја жена – Oстантото е чист вишок! (ФОТО)

Igor

Ноле како мало дете: Погледнете што му правеше на заспаниот Горан Иванишевиќ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

пет × 4 =

Слични објави

ИНТЕРВЈУ СО ТАСКО: Познатиот рапер призна во какви односи е со „Два Бона“, а ни откри и со која фолк-група ќе сними песна (ВИДЕО)

Igor

Големиот шармер решил повторно да ги спои Бред Пит и Џенифер Анистон

Igor

„Ангелите на Чарли“: Северина и другарките позираат во секси бикини! (ФОТО)

Еспресо

Аца Лукас се степа со новата девојка во хотел во Будва, таа раскажа сè

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ без грам шминка и прслук, објави селфи од карантин! (ФОТО)

Еспресо

Енрике Иглесијас и Ана Курникова добија ќеркичка: Парот објави први фотографии од своето трето дете (ФОТО)

Еспресо