Вкус кој освојува: Наједноставниот колач со суво овошје

Вкусна посластица за целото семејство. Колач кој воодушеви многумина со својот лесен начин на подготовка, но првенствено со тоа што е здрав и многу вкусен.

 

Состојки:

– 300-400 гр мешано суво овошје и јаткасти плодови (на пример, суво грозје, суви сливи, сува брусница, смокви, ореви, бадеми)

– 2 јајца

– 6 лажици кафеав шеќер

– 6 лажици брашно

– половина лажица прашок за печиво

Подготовка:

Исецкајте го сувото овошје на мали парчиња и помешајте ги заедно со исецканите јаткасти плодови.

Изматете ги јајцата и додадете им го сувото овошје и јаткастите плодови. Додадете шеќер, брашно и прашок за печиво. Добро промешајте.

Премачкајте го плехот со путер и во него ставете ја смесата. Печете го колачот 45 минути во загреана рерна на 180 степени.

 

Слични објави

„Направивме глупава грешка“ – Џорџ Клуни откри поради што тој и Амал сега имаат проблем со децата

Еспресо

Не го правете ова ако сте во самоизолација: Емили Ратајковски упати јасна порака!

Васко Спасоски

Како изгледа СРОДНАТА ДУША на секој хороскопски знак

Igor

Карди Би ги изненади фановите: Да, ова е мојата природна коса (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Меланија Трамп ја објави последната божиќна честитка од Белата куќа

Еспресо

ФОТО | Јелена Карлеуша во проѕирно боди: „Не си играј со лавовите“

Милена Ризовска

Остави Коментар

20 − 13 =

Слични објави

Пејачката Лизо планира да „заплива“ во модните води!

Еспресо

ФОТО: Господин Бин ги обвини „Пријатели“ дека се плагијатори

Еспресо

Еуфорија во домот на Цеца: Смислено е и име за бебето!

Igor

Ќерката на Миле Китиќ позира во бикини какви што секоја девојка би посакала! (ФОТО)

Igor

Лицата родени во овој хороскопски знак НАЈТЕШКО ПРОСТУВААТ НЕВЕРСТВО

Igor

„Сега ќе се истуширам, а ти да излезеш“: Гоца Тржан призна дека имала секс за една вечер!

Васко Спасоски