ВИСТИНИ И МИТОВИ: Користите ли паста за заби во вашите рутини за убавина?

Пастата за заби треба да се користи токму за она за што е наменета – за миење на забите.

Затоа, размислете уште еднаш пред да ја нанесете на акните или да ја употребите во каква и да е друга козметичка цел.

Секако, нема кој не чул дека малку паста за заби ќе го смири воспаленото мозолче. Но, ви советуваме сепак да не го правите тоа.

Сите производи за орална хигиена имаат силни својства на сушење. Иако тоа веднаш ги смирува мозолчињата, всушност дерматолозите сметаат дека пастата го нарушува ПХ-балансот на површинскиот слој на кожата, ја иритира, па дури и може да предизвика промени во пигментацијата.

Според нив, најефикасни средства за нега на лицето се токму оние кои се наменети за тоа и кои содржат состојки кои се безбедни за вашата кожа.

Слични објави

Девојката која ги пишува најубавите текстови на македонската естрада има нова песна – „Најдоброто“ од Магдалена Ена Цветкоска! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ориола, топлес на плажа (ФОТО)

Igor

ЈА КИДНАПИРАЛЕ ЌЕРКА Ѝ: Актерката од „Игра на тронови“ објавила и видео од настанот

Igor

Меган Маркл ЕДВАЈ ГИ ЗАДРЖА СОЛЗИТЕ пред камера (ВИДЕО)

Igor

Смешната страна на хороскопските знаци

Igor

Не е секогаш убаво да сте познат: Џастин Тимберлејк нападнат среде Париз (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

три × два =

Слични објави

ПРОДИЏИ ПОВТОРНО СНИМААТ: Продолжуваат и по смртта на Кит

Igor

Јелена Карлеуша никогаш не облекла пократко од ова! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оваа девојка го освои Скопје! И мажи и жени завртеа глава по неа! (ФОТО)

Igor

Не се секогаш ривали: Овие актери се најдобри пријатели во вистинскиот живот

Еспресо

Бебе Реџа со порака: МОЈА ВАГИНА, МОЈ ИЗБОР

Igor

Велат: „REACT“: „Pussycat Dolls“ по 11 години снимија спот во кој изгледаат безобразно секси! (ВИДЕО)

Васко Спасоски