Вистината за ХИМАЛАЈСКАТА СОЛ: Во овие митови не треба да верувате

Хималајската сол е еден од трендовите во исхраната кој не губи од популарноста веќе неколку години.

Нутриционистите предупредуваат дека целосното исфрлање на солта од исхраната не носи ништо добро, освен ако за тоа нема сосема издржана здравствена причина. Здравите луѓе треба да ја користат во ограничени количини, држејќи се до препорачаните дози.

Ова се митови за хималајската сол во кои треба да престанете да верувате:

Поскапо не значи и поздраво

Вистина е дека хималајската сол е поздрава од обичната готварска, но тоа не ја прави апсолутно здрава за употреба. Освен тоа, ако ја користите премногу, тоа ќе ве чини многу пари, а мала разлика кога се во прашање нутритивните вредности.

Смеете да ја користите неограничено

Внесот на натриум мора да се ограничи, без разлика преку каква сол го внесувате. Препорачаната дневна количина е околу 5 гр, што лесно се надминува поради присуството на сол во речиси сите индустриски прехранбени производи.

Хималајската сол содржи хранливи состојки кои ги нема во готварската сол. Подобар избор е да купите морска сол.

Здраво е да се исклучи солта од исхраната

Не смеете да одите ниту до таа крајност. Солта треба да ја исфрлат оние кои имаат одреден здравствен проблем, но во суштина, таа е важен нутриент и содржи електолити кои се потребни за правилно функционирање на телото.

Ако поради некоја причина треба да ја исфрлите од исхраната, подобро е да користите зачини кои ќе надоместат за вкусот.

Слични објави

Пее, растура, а кога ќе видите како изгледа… Љупка Арсовска е нова пејачка на естрадата за која допрва ќе слушнете сите (ВИДЕО)

Igor

Неверствата на принцот Вилијам: Престолонаследникот стана вистински мал роб на својата сопруга (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Рита Ора, секси во танга бикини (ФОТО)

Igor

По смртта на Рајко Дујмиќ прекинат спорот за името „Нови фосили“

Еспресо

КАКО БЛИЗНАЧКИ СЕ: Едната има презгоден сопруг, а другата нема среќа со мажите

Igor

ФОТО: Објавена е првата фотографија на Tom Holland (Том Холанд) од снимањето на филмот: Spider-Man (Спајдермен) сега носи две маски!

Васко Спасоски

Остави Коментар

пет + 18 =

Слични објави

По Божиќот кај Бекамови, Ева Лонгорија „избега“ на топло и се соблече во бикини (ФОТО)

Васко Спасоски

ЖЕДНИ ЗА ОДМАЗДА: Обидете се да не им згрешите на овие три хороскопски знаци

Igor

Ријана во СЕКСИ БИКИНИ покажа зошто е една од најголемите МОДНИ ИКОНИ (ВИДЕО)

Igor

Љубовта им цвета: Познати парови кои опстанаа заедно (ФОТО)

Еспресо

Познатата блогерка Љупка не сака ладно: Минијатурно бикини и на плажа во Дубаи! (ФОТО)

Васко Спасоски

ФОТО: За неколку години ќе ја стигне мама: Ќерката на Карлеуша ја следат преку 125.000 луѓе на социјалните мрежи!

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian