Виенска штрудла со јаболка, рецепт кој ќе ве врати во детството

Еден од најпопуларните десерти кој можете да го најдете од северот до југот на Европа е штрудлата од јаболко.

Во продолжение, погледнете како да го направите рецептот за вкусната виенска штрудла која можете да ја послужите со шлаг или сладолед од ванила.

Потребни состојки:

• едно пакување готово тесто
• 1 кг. кисели јаболка
• 100 гр. шеќер
• 50 гр. растопен маргарин
• цимет
• малку рум
• суво грозје

Подготовка:

Тестото премачкајте ја со растопениот маргарин и на него наредете ги јаболката кои претходно сте ги излупиле и исецкале на коцки со големина од еден центиметар.

Врз нив наросете шеќер, цимет и суво грозје кое претходно сте го натопиле во рум. Замотајте го тестото во ролат, нежно направете дупчиња со помош на вилушка и ставете го во намастена тава.

Печете во загреана рерна на 180 степени Целзиусови околу половина час до 40 минути, додека тестото не добие златна кора. Оставете малку да се излади, исечете неколку парчиња, наросете со шеќер во прав и послужете со шлаг или сладолед од ванила.

Совет плус: доколку не сакате цимет или суво грозје, можете да додадете сецкани ореви, бадеми или други јаткасти плодови по ваш избор.

Слични објави

И Калиопи почна да изненадува: Пејачката објави фотка со деколте до папок (ФОТО)

Васко Спасоски

Шок-фотка од Лепа Брена кружи на интернет – ваква не сте ја виделе! (ФОТО)

Васко Спасоски

Поради овој потег Шакира стана главно меме на интернет!

Еспресо

Момчето од „Терминатор 2“ уловено во бар – Неговиот изглед ги шокираше сите (ФОТО)

Еспресо

Ед Ширан донирал повеќе од еден милион фунти за своите сограѓани за борба против коронавирусот

Еспресо

ЕКСКЛУЗИВНО: Ракометарот Столе Стоилов ќе стане татко!

Васко Спасоски

Остави Коментар

оне × 3 =

Слични објави

Лепа Брена во Куманово!

Igor

Мајли Сајрус и Коди Симпсон објавија еротки фотки, фановите со поделено мислење (ФОТО)

Васко Спасоски

По пресметката со сопругот: Излегоа фотографии од славниот актер во болница кои ги шокираа сите (ФОТО)

Igor

„Ник би сакал ова да биде славење“: Вдовицата на актерот Кордеро кој почина од корона со емотивна порака

Еспресо

Ова се најперверзните пози на Џеј Ло: Ги рашири нозете, а „доле“ имаше само тенка линија! (ФОТО)

Igor

Нова песна и уникатен музички спот: Лејди Гага ги почести фановите со нов хит! (ВИДЕО)

Еспресо