ВИ ОТКРИВАМЕ ТАЈНА: Како да ја победите срамежливоста за време на се*с?

Срамежливоста и несигурноста се сосема нормални, но морате да ги надминете за да бидете задоволни.

Најпрво, како и секогаш, така и во оваа ситуација, комуникацијата е најважна. Без разлика дали сте слободни или интровертни, мора да разговарате со партнерот, да ги разграничите вашите желби, фантазии и стравови, за да не дојде до конфликт.

Ваквата несигурност се појавува најчесто на почетокот на нова врска, кога уште не се познавате доволно добро со партнерот. Поради тоа е важно да комуницирате и да бидете поотворени за нови нешта, но и јасно да ги нагласите оние кои ви пречат.

Целосно е нормално да немате доволно самодоверба да испробате нова поза или некоја секси-игра. Експериментирањето е уште потешко доколку сте несигурни во својот физички изглед или ако не сте многу искусни во еротските игри.

Од каде доаѓа срамежливоста?

Најчесто, причината е стравот од осудување. Но, имајте на ум дека ако веќе сте стигнале до кревет, тогаш веќе е повеќе од сигурно дека го привлекувате партнерот и нема потреба да се прашувате дали им се допаѓате голи.

Овие несигурности постојат и кај мажите и кај жените и се поврзани со одредени физички карактеристики или пак, со самиот сексуален перформанс и стравот да не сте доволно добри.

За да го надминете тоа, имајте на ум дека веќе сте доволно блиски, физички сте еден до друг, телата ви се припиени и тоа треба да направи да се чувствувате поудобно.

Како да го победите овој страв?

Како што веќе нагласивме, комуникацијата е најважна за да можете да се најдете на заедничката почетна точка и оттаму да продолжите да го градите односот.

Овој проблем е многу полесен за решавање отколку што ни се чини. Треба да ги детектирате мислите кои ве кочат во процесот и да проанализирате она што ги предизвикува. Со ова, веќе е поминат најголемиот дел од надминувањето на стравот, срамот и несигурноста.

Од оваа точка, нештата можат да одат само на подобро, па затоа разговарајте, комуницијрајте и дефинирајте ги границите. Кажете што ви се допаѓа, а што не, но и почитувајте ги и размислувањата на партнерот. Па, дури и да се случи некоја грешка, не е крај на светот. Веќе следниот пат ќе биде многу подобро.

Слични објави

Александра Амброзио на одмор со дечкото гордо го покажува своето совршено тело (ФОТО)

Igor

МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ ДА СИ ЈА ДОЗВОЛИ: Колку чини настап на Кајли Миног?

Igor

Мараја Кери ќе настапи на познатиот „Brighton Pride Festival“ (ВИДЕО)

Еспресо

Ќе застане на лудиот камен? Се вери Луна Џогани (ФОТО)

Igor

Резултатите од обдукцијата пристигнаа: Познато е како загина раперот Гру

Igor

Приказната со Тамара Еклстон добива нов епилог: За време на апсењето носела идентични обетки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

три × 4 =

Слични објави

Алекс Родригез го откри урнебесниот начин на кој Џеј Ло го присилила да ја запроси (ВИДЕО)

Igor

Се породи манекенката Катарина Ивановска – се роди Кира (ФОТО)

Igor

Рита Ора ги „запали“ социјалните мрежи! Пејачката објави фотки во проѕирен градник! (ФОТО)

Igor

Бомбетина и во петтата деценија: Тајра Бенкс (45) се соблече во минијатурно бикини, жешкото видео направи хаос на интернет (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Поранешна учесничка во „Парови“: Ме киднапираа и ми се закануваа дека ќе ме фрлат во Скадарско езеро (ФОТО)

Igor

ПЕТ работи кои не сте ги знаеле за Мартија: „Во тоалет се задржувам најмалку 20 минути“ (ФОТО)

Igor