Убавината им е на прво место: Мажите од ова племе се шминкаат по три часа за да ги заведат жените (ФОТО)

Стандардите и критериумите на убавина се различни на сите краеви на светот, а во номадското племе Водабе, населено во сахарските предели на државата Нигер, жените и девојките ги оценуваат мажите врз основа на нивниот изглед.

Кај племето Водабе акцентот е на убавината.

Ако некогаш сте помислиле дека жените поминуваат премногу време во шминкање и дотерување, размислете уште еднаш. Мажите од племето Водабе се облекуваат, се подготвуваат и се шминкаат повеќе од три часа.

Костимите за специјалното натпреварување во убавина, кое се одржува секоја година, се подготвуваат по 365 дена, а мора да бидат шарени, чисти, убави, со мноштво аксесоари, а од боите најмногу доминираат жолтата и различните нијанси на сина.

Усните и носот кај мажите мора да бидат посебно нагласени, а откако сите процеси ќе завршат, мажите од племето Водабе се спремни за изборот на убавина. Тоа е дел од нивната борбена традиција. Прво парада, танц, пеење во пустината, а сето тоа со цел да ја импресионираат женската популација, која во овој случај е и жири и судија.

 

The gallery was not found!

 

Слични објави

Кавгите не значат КРАЈ на љубовта, туку нејзин ПОЧЕТОК!

Igor

Проверено: Оригинален рецепт за ТЕЛЕШКА ЧОРБА без запршка

Igor

Вака изгледаат велигденските јајца на пејачката Тамара Тодевска (ФОТО)

Васко Спасоски

Неверство: Жените многу полесно наоѓаат љубовник

Igor

Џенифер Анистон и Бред Пит повторно се сретнаа на забавата по Оскарите!

Еспресо

Вереникот на Сораја е оженет и има 4 деца? Испливаа деталите за маркантниот Русин

Igor

Остави Коментар

4 × три =

Слични објави

Совет од мажите: Како до перфектен орален секс?

Igor

Селма од песната на БИЈЕЛО ДУГМЕ наполни 90 години: Доби НЕВЕРОЈАТНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ

Igor

Во домот е само една обична мајка: Џенифер Лопез сподели прекрасна глетка од нејзината спална (ФОТО)

Еспресо

ВИ ОТКРИВАМЕ ТАЈНА: Како да ја победите срамежливоста за време на се*с?

Igor

Антонија Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Теодора Циклевска

Во вака лошо издание никој не ја видел – Актерката по семејната драма за првпат се појави во јавноста – целосно непрепознатлива (ФОТО)

Еспресо