Жолт индиски пилинг од куркума кој ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови

Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на мозолчиња. По само 20 минути, ефектот навистина ќе ве изненади.

Рецепт:

Две лажици куркума помешајте ги со неколку капки вода и оваа смеса нанесете ја на вратот и лицето. Оставете ја така да делува 20 минути, а потоа измијте го лицето со ладна вода.

Жолтата боја од куркумата му дава убав сјај на лицето, а по пилингот е потребно добро да го измиете лицето со цел да не ви останат жолти дамки.

Доколку сакате маска, куркумата додадете ја во половина лажица мед и наместо вода, користете млеко со цел да добиете паста. Маската оставете ја на лицето 15 минути, потоа добро измијте ја.

Слични објави

7 нутриенти со кои изобилуваат портокалите

Igor

Хит на Инстаграм: Боја на коса која ќе ја обожуваме оваа пролет (ФОТО)

Igor

Како да ја одржите храната замрзната и по неколкучасовен прекин на струјата?

Еспресо

РАЗРЕШЕНА ДИЛЕМАТА: Која е разликата меѓу дезодоранс и антиперспирант?

Igor

Ким Кардашијан позираше со синот, а сите погледи водат кон нејзиниот задник! (ФОТО)

Еспресо

Бела Хадид призна: Работата ме натера да плачам секој ден!

Igor

Остави Коментар

Шестнаесет + 13 =

Слични објави

Фризура која одговара на секој облик на лице и е еден од најголемите ТРЕНДОВИ оваа есен (ФОТО)

Igor

Леди Гага ќе ја глуми „црната вдовица“ на Гучи

Igor

Две маски од само 3 состојки: Подочниците исчезнуваат за една недела

Igor

Десет моменти во кои Џејсон Момоа ги освои нашите срца (ФОТО)

Igor

Се за НОВИОТ ТРЕТМАН ЗА ПОДМЛАДУВАЊЕ кој засекогаш ќе го ИСФРЛИ БОТОКСОТ ОД УПОТРЕБА

Igor

Плетен костим за капење: Преубав, единствен, женствен, романтичен

Igor