Сакате младешка и негувна кожа? Направете го овој солен пилинг за лице и тело!

Летото е период кога најголем дел од кожата ни е изложен на сончеви зраци, поради што треба да посветиме особено внимание на нејзиното негување.

Благодарение на солениот пилинг за лице и тело, кожата во текот на летните месеци ќе остане доволно хидрирана и ќе ја задржи својата нежност. Солениот пилинг е едноставен за правење и за користење.

Потребни состојки:

100 грама морска сол
200 грама ладно цедено маслиново масло
10 капки етерично масло од лаванда

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки во еден сад. Потоа земете од пилингот и со нежни кружни движења измасирајте го целото тело. Пилингот е најдобро да се исплакне со млака вода и кожата сама да се исуши, без бришење.

Резултати:

Ситната морска сол ќе ги отстрани мртви клетки и грубата кожа, особено на лаковите, на стапалата и петите. Солта во содејство со етеричното масло од лаванда ќе делува антибактериски, а лавандата ќе овозможи лесно чувство на свежина на телото. Кожата веднаш ќе го впие маслиновото масло, а тоа ќе ја збогати со своите корисни состојки, како што се витамин Е и ќе овозможи задржување на нејзината влажност.

Слични објави

Девојчето кое 11 дена беше само меѓу волците, стана Мини мис на Русија (ФОТО)

Слободен печат

Пред 58 години Мерилин Монро беше пронајдена мртва: Животот и смрт покриени со велот на мистеријата

Еспресо

Три БЕСПЛАТНИ нешта кои славните ги користат за блескав тен

Igor

Андријана Јаневска: Домот го светнав од подрум до таван

Александра Велинова

Нора Шакири: „Носам најубав дечко на свет“

Еспресо

Еликсир од лимон и куркума кој ќе го препороди вашето тело

Igor

Остави Коментар

4 × 3 =

Слични објави

Се враќаат 90-те! Еве што е повторно ИН кај маникирот

Igor

Закрепнете го целиот организам со овој домашен сок кој се подготвува за само 2 минути

Igor

Лапни, голтни: Монте – Неодоливо вкусна торта која не се пече (РЕЦЕПТ)

Igor

Српската манекенка ужива во животот со арапскиот бизнисмен! (ФОТО)

Еспресо

Жени водете љубов почесто, подобро ќе паметите!

Igor

Манекенката Криси Тиген призна дека жали поради пластичните операции!

Еспресо