Ритуали за нега СТАРИ СО ВЕКОВИ, кои ги применуваме и денес

Модерните времиња носат и модерни промени кога е во прашање негата, но некои ритуали останале да се применуваат и со векови.

Многу козметички брендови користат состојки и рецепти според древни записи и активно ги произведуваат и вклучуваат во своите линии на производи. Ова се некои од нив:

Масло од роза (Турција)

Турчинките имаат нега базирана на природни и органски производи. Маслото од роза отсекогаш било скапо, а тие го додавале во кремите за нега и во водата за капење. Се верува дека помага за решавање на сите типови проблеми на кожата, а особено се препорачува за секојдневната нега над 30 годишна возраст.

Креми за раце (Франција)

Традицијата на нега на дланките потекнува од Франција и ја применувала и Марија Антоанета, за која лекари специјално произведувале формула за нејзе. Таа имала и вработени козметолози кои се грижеле исклучиво за нејзините дланки.

Сауна (Финска)

Финските сауни настанале како начин за борба против прекумерна тежина, болести на нервниот систем и намален имунитет. Се покажало дека престојот во финска сауна му овозможува на телото брзо согорување калории.

Куркума (Индија)

Куркумата е одлична и како зачин, но и како козметичко средство, бидејќи има антигабични и антисептички својства. Се покажала како ефикасна во борба против акните и првутот.

Акупунктура (Кина)

Акупунктурата е метод стар околу 2000 години, кој се покажал ефикасен во лечењето астма, главоболки и проблеми со грбот. Исто така помага и кај луѓето кои неконтролирано се прејадуваат, помагајќи им да воспостават нормален циклус на исхрана.

Слични објави

Џејсон Момоа го нападнаа поради тоа што и го прави на мечката: „Тоа е злоставување“ (ВИДЕО)

Igor

Африканка влезе во историјата: Дали ова навистина е најубавата жена во светот?

Слободен печат

ЧУДО ОД ПИЈАЛАК: Смирете го воспалението на синусите за неколку секундни

Igor

Селена Гомез откри дека била жртва на насилство!

Еспресо

Вежби кои ќе го променат вашето тело засекогаш (ВИДЕО)

Igor

Руска инфлуенсерка ќе се венча со својот посвоен син: Го запознала кога имал 7 години!

Слободен печат

Остави Коментар

четиринаесет + 17 =

Слични објави

Оваа билка мора да ја имате дома: Го чисти воздухот од секакво загадување

Igor

Двете се прекрасни и неверојатно си личат: Ќерката на Жизел Бундхен копија на мама! (ФОТО)

Igor

Како правилно да го негувате лицето во есенските денови?

Igor

Анксиозни сте? Причината може да е недостаток на ОВОЈ витамин

Igor

За позитивна енергија: Веднаш ослободете се од овие работи

Igor

Татјана Алексиќ: Читаме за да постоиме!

Александра Велинова