Летна маска за лице – Пробајте ја маската од сливи, евтина а максимално делотворна

На кожата во текот на летниот период и е потребна ревитализација, бидејќи сонцето ја суши, а кремите за сончање ја прават поподложна на акни.

Наместо овој проблем да го решавате со скапи препарати, зошто да не направите маска од сезонското овошје? Пазарите во моментов се богати со сливи, а тие се извор на витамини А, Ц, Б, Е, калиум, железо, магнезиуум, цинк, фолна киселина, ниацин…

Киселината од ова овошје го зголемува нивото на колаген во кожата, бидејќи делува како пилинг. Поради високата содржина на вода ја хидрира, а аскорбинската киселина спречува појава на акни. Витаминот Е ја подобрува еластичноста и ги ублажува порите.

Маската се прави брзо и лесно се нанесува. Добро измијте три поголеми сливи, исчистете ги од семката и испасирајте ги. Ставете ја смесата на исчистено лице, кое претходно неколку минути сте го пареле над врел чај и оставете ја маската да делува 20 минути.

Измијте го лицето со млака вода и ставете крема за лице. Ефектот е посилен доколку на сливите им додадете лажица мед. Маската ставајте ја два пати неделно и кожата ќе ви биде посвежа, почиста и посјајна.

Слични објави

Италија, Турција, Франција: Каде ЛЕТУВАА познатите Македонки (ВИДЕО)

Igor

Ким Кардашијан откри зошто спие со шминка

Слободен печат

Интервју со Мерсиха Шукри: Секогаш сум искрена и критична, најмногу кон себе

Слободен Печат

Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Igor

Немате пари за скап накит? Еве како САМИ да го направите! (ВИДЕО)

Igor

Мини диета – За само 3 дена намалете 3 килограми

Igor

Остави Коментар

15 + 3 =

Слични објави

Двете се прекрасни и неверојатно си личат: Ќерката на Жизел Бундхен копија на мама! (ФОТО)

Igor

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ! Овие сукњи ќе бидат најголем хит на есента!

Igor

Родители, никогаш не му ги кажувајте овие нешта на вашето дете!

Igor

„Сакам да умрам ВЕДНАШ“: Мајка го сними своето дете за да ги покаже вистинските последици на булингот! (ВИДЕО)

Еспресо

Дама пред се: Кејт Мидлтон воодушеви во префинето издание (ФОТО)

Igor

Оваа девојка ослаби 50 килограми и стана Мис Велика Британија (ФОТО)

Еспресо