Цвет пита: Појадок за ден полн енергија!

Интересната цвет пита може да биде совршена декорација и за некоја празнична трпеза, па затоа задолжително запишете си го овој рецепт.

Потребно ви е: готови кори за пита (тенки), 200 грама сирење, 1 јајце, 2 врзопчиња блитва, 1 лажица гриз, 1/2 прашок за печиво, масло, шери домати за декорација.

Подготовка: Блитвата обарете ја и исецкајте ја на ситно. Сирењето изгмечете го, па додадете јајце, гриз, 1/2 прашок за печиво, масло.

Кората постелете ја, замастете ја, ставете во средина една лажица од филот,  оформете како топче од филот и соберете ги краевите и завиткајте го вишокот кори надолу. Доколку ви остане фил на крајот, ставете во секоја цвет пита во средината. Можете да ставите и по половина шери домат во средината на секој цвет. Редете во подмачкан плех.

Премачкајте со жолчка и ставете сусам. Печете на 200 степени 40 минути.

Слични објави

ЖЕСТОК ПОТЕГ: Бившиот свршеник на Лејди Гага се вмеша во хаосот меѓу Бредли и Ирина

Igor

За само 24 часа Антониа Гиговска собра 10.000 лајкови на оваа фотографија!

Igor

Направете сами домашна паста за заби од чии резултати ќе бидете воодушевени

Igor

Алис Литл тврди дека е најплатената сексуална работничка во Америка

Igor

Неверојатно вкусен мус од кафе

Igor

Не се знае од кој агол е поубава: Новата девојка на Нејмар е Хрватка, а кога ќе ја видите ќе ви застане срцето! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

17 − 1 =

Слични објави

Секогаш привлекува внимание: Италијанската секси водителка се одмора од фудбалот

Igor

ОБЛОЖУВАЛНИЦИТЕ ВРИЈАТ: Како ќе се вика новороденото кралско бебе?

Igor

Вака низ годините се менуваше стилот на Јелена Карлеуша (ФОТО)

Igor

КАРЛЕУША Ѝ СЕ ЗАКАНИЛА: Душко користел услуги од елитниот макро, проститутката исплашена!

Igor

Претерале со филерите и станале предмет на исмејување

Igor

Посни чоко бомбици со бадеми

Igor