Цвекло на највкусен начин, подгответе го вака

Состојки:

– 2 варени цвекла
– 2 варени моркови
– 1 поголем варен компир
– 1 млад кромид или праз
– 2-3 чешниња лук
– сол, малку масло
– 1 лажица павлака (може и без тоа)
– малку сварена супа или чиста зовриена вода

Подготовка:

Младиот кромид ситно испржете го на маслото. Сварете го цвеклото, морковот и компирот, па ставете ги во блендер и додадете го лукот и пржениот кромид и малку супа. Сето тоа убаво изблендирајте го и префрлете ја смесата во сад, па ако е многу густа, додадете уште малку супа или чиста зовриена вода.

Посолете и додадете полна лажица павлака и измешајте. Вашата чорба е готова…

Доколку сакате ова јадење да биде посно, исфрлете ја павлаката.

Уживајте!

Слични објави

Хиларија Болдвин го покажа трудничкиот стомак (ФОТО)

Еспресо

Хороскопски знаци кои ги обожаваат прегратките – Со гушкање можете да ги освоите!

Igor

Авалон го прекина договорот со Дупер – ПРИЧИНАТА ќе ве изненади

Igor

Богата и вкусна велигденска баклава (РЕЦЕПТ)

Igor

Прогласени победниците на „Никад није касно“: Гласањето беше многу напнато

Igor

Цеца: Му го дадов мојот пиштол на телохранителот, на Жељко од устата му вадев крв

Igor

Остави Коментар

седумнаесет + 11 =

Слични објави

Опра Винфри за љубовната врска долга 34 години: Да се омажев за него нашата љубов немаше да успее!

Еспресо

Нивес Целзиус ја покажа тетоважата на интимно место: Нејзините фанови постојано „зумираат“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Еспресо

Ким и Канје не можеа да се воздржат на црвениот тепих! (ФОТО)

Еспресо

Сите секси фотки на Викторија Лоба за ова лето (ФОТО)

Igor

Пејачката Аделина Тахири ги спушти панталоните и ѕирнаа гаќичките! (ФОТО)

Васко Спасоски