ТРИК СО КОМПИР: Како месото никогаш да не ви се залепи за скарата?

Добро испеченото месо на скара секогаш треба да има убава боја и да биде сочно и соодветно испечено. Но, некогаш лепењето на решетките предизвикува многу нервози.

Рецептот за скара е едноставен – однапред подготвеното месо се реди на решетките, се внимава жарот да е постојан и се превртува на неколку минути месото за да не изгори.

Постои еден трик со кој секогаш ќе бидете сигурни дека месото нема да ви се залепи за скарата. Тоа ќе го постигнете со помош на жив компир.

Пресечете го на половина, забодете го на вилушка и со делот каде компирот е пресечен премачкајте ја скарата. Скробот ќе создаде нелеплив слој на металната решетка и на тој начин ќе бидете сигурни дека нема да го расипете месото или рибата.

Постапката можете да ја повторите и по неколкупати во текот на подготовката на месото.

НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ за сос за сите видови месо и риба

Слични објави

Јелена Ѓоковиќ испрати емотивна порака за Денот на вљубените: Забораваме колку љубовта е во основа на сè.

Еспресо

Роман Абрамовиќ и ова лето не ја заобиколи Хрватска: Со луксузната јахта стигна во Дубровник

Еспресо

Цел живот верни на една фризура – Овие познати дами не го менуваат својот имиџ за ниедна цена (ФОТО)

Igor

Зорица Брунцлик стана баба, доби внука

Igor

Запознајте го српскиот Џејсон Момоа кој ја воодушеви Јелена Карлеуша! (ФОТО)

Еспресо

Пло­до­ви во служ­ба на убавината: Одржу­вај­те ја ко­жа­та свежа со по­мош на тиква

Igor

Остави Коментар

два × 2 =

Слични објави

Кајли Џенер со совети за справување со изолацијата: Мојата бременост ме подготви за ова

Еспресо

Ги излуди фановите со огромните гради – Сораја објави ново провокативно видео

Еспресо

СТИГНАА РЕЗУЛТАТИ ОД ОБДУКЦИЈАТА: Ова се вистинските причини за смртта на фронтменот на Продиџи!

Igor

Ова не треба да го гледаат деца! Мадона објави провокативна снимка (ВИДЕО)

Igor

Харви Вајнстајн е позитивен на коронавирусот!

Еспресо

Препознај ја ако можеш: Денес е една од нашите најпознати пејачки! (ФОТО)

Васко Спасоски