Три грешки што често ги правиме кога е појадокот во прашање

Појадокот дефинитивно е најважниот оброк во текот на денот, но многумина сепак прават грешки без воопшто да бидат свесни за тоа.

Нутриционистите забележале неколку заеднички навики кај луѓето кои редовно јадат појадок само затоа што така треба, без притоа да внимаваат да не прават грешки.

Еве што треба да знаете за појадокот и за намирниците што ги јадете, но и како да придонесете за губење на вишокот килограми и одржување на линијата:

1. Слушајте го своето тело

Ова значи дека не треба по секоја цена да јадете наутро ако не сте гладни, туку дека можете да почекате уште 1-2 часа. Најчесто, доколку се будите меѓу 7 и 8 часот наутро, глад ќе почувствувате дури по 9 часот, кога телото само ќе сигнализира дека му е потребен појадок.

2. Не проценувајте ја количината „од око“

Нашите очи често се „погладни“ од телото, па се случува да изедеме појадок кој „тежи“ повеќе од 600 калории без да внесеме ништо хранливо. Многу е важно, доколку броите калории, појадокот да не надминува 400-500 калории, па затоа е добро да изберете хранливи продукти, наместо таканаречените празни, кои содржат големи количини јаглехидрати, но не и протеини и минерали.

3. Не јадете житарици за појадок

Можеби се најлесниот и највкусниот појадок, но се преполни со шеќер, а содржат премалку протеини и растителни влакна. Затоа, подобро е за појадок да изедете парче леб со цели зрна, јајца, неколку парчиња зеленчук, или пак смути од овошје збогатено со чиа или ленено семе.

Слични објави

Една од најатрактивните српски пејачки стана машко, фановите и се изнасмеаа (ФОТО)

Igor

СОПРУГАТА НА ГРУ се огласи за првпат по неговата смрт (ФОТО)

Igor

„Беше херој, но и силувач“: Актерката ги разбесни обожавателите на Коби Брајант (ФОТО)

Васко Спасоски

Ќе ви ги стопли душите: Бремената Сека Алексиќ објави видео како ја „клоца“ нејзиното бебе (ВИДЕО)

Igor

Цеца повторно на мета на прогонителот, нема мир ни во Белград

Igor

Сопругот ја израдува КАРЛЕУША со ЛУКСУЗЕН ПОДАРОК (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

три × 2 =

Слични објави

Четири земји од поранешна Југославија, една Евровизија: Кој има најголеми шанси за победа? (ВИДЕО)

Еспресо

Ќерката на Лени Кравиц повторно мами воздишки: Зои позираше без градник за познат светски бренд! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Голиот“ фустан е апсолутен моден хит: Нов екстремен тренд кој се носи без долна облека (ФОТО)

Igor

Мелани Грифит ги шокираше фановите: На 63 години објави селфи во градник и гаќички (ФОТО)

Igor

Видео хороскоп 18.09.2019 среда

Igor

ТАМАРА со „PROUD“ обезбеди пласман во финалето на Евровизија (ВИДЕО)

Igor