ТОПЛО ПРЕДЈАДЕЊЕ: Печени пиперки со пикантен фил од фета (РЕЦЕПТ)

Полнетите пиперки со сирење се многу вкусни и се одлични и како предјадење или како главно јадење.

Овој рецепт е за четири полнети пиперки, а по желба можете да ја зголемите дозата.

Состојки:

4 поголеми пиперки
200 гр фета
Едно јајце
50 гр павлака
Бибер и сол
Маслиново масло
200 гр леб
Зачини

Подготовка:

Загрејте ја рерната. Пиперките исчистете ги од семки. Обложете ја тавата со алуминиумска фолија. Испечете ги пиперките. Откако се испечени, ставете ги во ќеса да отстојат 10 минути, излупете ги и исечете ги од страната.

Загрејте ја повторно ретната на 180 степени. Направете фил од фетата, павлаката и зачините, додадете и лут зачин по желба. Отворените пиперки полнете ги со филот и потоа завиткајте ги како сармички.

Печете 40 минути во рерната. Парчињата леб потпечете ги на тостер и на секое ставете по една од готовите пиперки.

Слични објави

На Пласидо Доминго му се влошила здравствената состојба: Итно е префрлен во болница!

Еспресо

Деми Роуз објави БРУТАЛНО ПРОВОКАТИВНА фотка во танга (ФОТО)

Igor

Легендарниот Тарантино на 56 години го доби првото дете

Еспресо

Бред Пит му се заблагодари на колегата на помошта: Престанав да пијам благодарение на тебе (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

ПОПУЛАРНАТА КАСАНДРА навива за Ноле, а ужива во музиката на ОВАА балканска дива

Igor

Лорен Дрејн е најзгодната медицинска сестра на светот (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

три × три =

Слични објави

Претерала со фотошоп, ниту родена мајка не би ја препознала (ФОТО)

Igor

ЕДНО ЈАБОЛКО ПРЕД СЕКОЈ ОБРОК: Промените ќе ги забележите по помалку од еден месец

Igor

Песочен часовник, јаболко, крушка, правоаголник: Што и кога да јадете според типот на фигурата

Igor

ЕВРОВИЗИЈА 2019: Вулверин од Финска, „Фроузен“ на дрога, секти, садо-мазо од најлошиот кошмар!

Igor

Сите ја критикува поради донацијата, но еве на што размислува Ким Кардашијан! (ФОТО)

Еспресо

Инстант подмладување: Брзо, евтино и ефективно

Igor