Супервкусен колач со вишни и банани

Израдувајте ги домашните со овој лесен, едноставен и вкусен домашен колач.

Потребни состојки:

4 јајца

5 лажици брашно

3 лажици презла

2 банани

2 лажици мед

2 лажици кокосово масло

1 лажица прашок за пециво

150гр. кисело млеко

300гр. вишни

Начин на подготовка:

Одвојте ги белките од жолчките. Белките матете ги до цврст снег. Во друг сад жолчките матете ги заедно со изгмечените банани и јогуртот. Додадете го брашното, пецивото, медот и кокосовото масло, матете се додека да добиете хомогена смеса.¨Постепено додадете го и снегот од белки.

Смесата истурете ја во тава за печење бр. 20 обложена со хартија. Исчистените вишни се распоредуваат врз тестото, доколку се смрзнати, најпрвин одмрзнете ги и оставете ги во цедалка половина час да се исцедат. Се пече на 180 степени 25 минути.

Слични објави

Најважниот производ за нега на кожата

Igor

Тажни зборови на Џокер за брат му кој се предозирал: Го чувствувам, како да е постојано тука и ме води… (ФОТО)

Васко Спасоски

Предлог за денешниот ручек – Фантазија од вкусови: Компир и тиквички во сос од печурки

Igor

Дали Панчо ја испровоцира и Сека Алексиќ? Жени, научете да си го сакате вашето тело! (ФОТО)

Еспресо

Плејбој зајачицата од Русија ги распамети фановите со фотката од Малдиви (ФОТО)

Igor

Три џемпери кои морате да ги имате оваа сезона во вашиот плакар! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

16 + Шестнаесет =

Слични објави

Џастин Бибер рипна од кутијата и го преплаши Дејвид Бекам во емисија во живо! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Три хороскопски знаци со кои е најтешко да се биде во врска

Igor

Оваа ноќна мора нека биде позади нас: Карлеуша му упати поддршка на Ѓорѓе Давид кој заболе од корона! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славниот магионичар почина од коронавирусот – Замина најдобриот скротувач на лавови и бели тигри

Еспресо

Летале банкноти од 500 евра: АНАСТАСИЈА ја запеа „Кукавица“ на роденденот на најбогатиот СРПСКИ БИЗНИСМЕН со нафта (ВИДЕО)

Igor

Неговиот хороскопски знак ќе ви открие како да го освоите

Igor