Совршен сезонски десерт: Ка­ра­ме­ли­зи­ра­ни круши

Сос­тојки:

5 кру­ши со сред­на го­ле­мина

250 гр ше­ќер

1 ла­жи­ца ѓум­бир во прав

1 ла­жи­ца сок од ли­мон

Под­го­товка:

Из­миј­те ги кру­шите, пре­се­че­те ги на по­ло­ви­на и ис­чис­те­те ја нив­на­та внат­реш­ност. По­тоа, во тен­џе­ре на оган ста­ве­те ги ше­ќе­рот, ѓум­би­рот и со­кот од ли­мон, про­ме­шај­те и ос­та­ве­те да се ка­ра­ме­ли­зи­ра на ти­вок оган. Ко­га ше­ќе­рот це­лос­но ќе се рас­то­пи и ќе до­бие тем­нозлат­на боја, из­гас­не­те го шпо­ре­тот и со по­мош на ла­жи­ца по­то­пе­те ги пар­чи­ња­та овош­је во ка­ра­ме­лот, па из­ва­де­те ги и под­ре­де­те ги на хар­ти­ја за пе­чење. Ако не сте љу­би­те­ли на ѓум­би­рот, про­бај­те го ре­цеп­тот со ци­мет.

Слични објави

Андрија Милошевиќ по операцијата се јави од болницата и се шегуваше за болничкото мени

Еспресо

Погледнете што ги интересира луѓето на „Гугл“ за Боки 13 (ФОТО)

Igor

После повредата на филмскиот сет, Хали Бери полека заздравува! (ФОТО)

Igor

Малку поинаков оброк: Печен карфиол со павлака и кашкавал

Igor

И кажа дека не ја сака! Ова е момчето кое и го скрши срцето на Кортни Кардашијан! (ВИДЕО)

Igor

Дознајте кои се трите клучни секс-зборови

Igor

Остави Коментар

деветнаесет + 16 =

Слични објави

Тајната за долговечноста на кралицата Елизабета: Поради ова е витална и во 93-та година!

Еспресо

Српската манекенка која ја поврзуваа со проституција уживала на роденденот на Нејмар (ФОТО)

Васко Спасоски

Ваков одговор никој не очекуваше: Наташа Беквалац откри што прави кога другите не ја гледаат!

Васко Спасоски

Покрај неа ги остави пороците и се откажа од алкохолот: Бен Афлек ужива со младата актерка! (ФОТО)

Еспресо

ХАРМОНИЈА НА МИРИС И ВКУС: Штрудла со смокви (РЕЦЕПТ)

Igor

Актерката во најдобрата спортско-елегантна комбинација до сега! (ФОТО)

Igor