Совршен додаток на кафето – Домашни кроасани со ореви

Кроасани полнети со фил од ореви. Убави, меки и ароматични, благо крцкави и лиснати, овие кроасани се совршен додаток на шолјата кафе или чај.

Потребно ви е:

– 400-500 гр брашно

– 150 гр маргарин

– 1 лажица шеќер, сол

– 200 гр ореви мелени

– 100 мл млеко

– 200 мл јогурт

– 100 гр шеќер

– 30 гр квасец

– 2 јајца + 1 жолчка

Подготовка:

Растворете го квасецот во малку млако млеко и додадете ги двете јајца и добро измешајте, додадете го јогуртот, малку брашно, солта, остатокот од брашното и имесете средно меко тесто.

Немојте да биде тврдо.

Покријте го да одмори околу 30 минути. Измесете го убаво тестото и земете. 6-7 топчиња од брашното. Секоја топче развлечете го со сукало во круг колку што можете потенко, голем колку тањир и премачкајте со маргарин. Со оваа постапка направете ги сите 6-7 кругови, само на најгорниот не ставајте маргарин.

Потоа со раце развијте што поголем круг од сите теста едно врз друго и со сукало исукајте фина лисната кора со дебелина до максимум 1 см. Исечете го кругот на 4 дела, а потоа секоја четвртина уште на три тријаголници за да добиете 12 тријаголници.

Оревите сомелете ги и додадете им малку шеќер и 3-4 лажици топло млеко.

Во секој тријаголник ставете лажица од филот со орев и свиткајте го како кифличка.

Ставајте ги кроасаните во подмачкан плег, покријте ги да одморат 15 минути, па намачкајте ги со разматена жолчка.

Печете на 200 степени 20 до 25 минути.

Слични објави

БЕЗ МАНА со АНА: Чоколадни Вегански Барови од САМО 5 состојки (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Андрија Милошевиќ по операцијата се јави од болницата и се шегуваше за болничкото мени

Еспресо

Босанската Парис Хилтон од врел базен скокна во снег – погледнете ја нејзината реакција (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фотографија од Лепа Брена во изолација: Еве како пејачката игра карти со својата пријателка! (ФОТО)

Еспресо

Наоми Кемпбел (49): Јадам само еднаш дневно за да ја сочувам манекенската линија, тоа не е изгладнување!

Еспресо

Актерката била уапсена бидејќи правела „корона-забава“ за роденденот на сопругот!

Еспресо

Остави Коментар

18 + осум =

Слични објави

Џорџ Клуни призна дека сам ја потстрижува својата коса веќе 25 години – Но кога откри со што, веднаш започнаа шегите на негова сметка!

Еспресо

Трансродовата актерка интимните делови ги покри со црна лента (ФОТО)

Igor

Анистон во нејзин стил им ги затвори устите на ЗАГРИЖЕНИТЕ за деталот на нејзината фотографија (ВИДЕО)

Igor

Том Хенкс поради сопругата ја смени верата и стана православен! Актерот летува каде што летуваат и Македонците (ФОТО)

Igor

Имате тенка и слаба коса? Овие фризури се за вас

Igor

Јелена Карлеуша снима дует со трансвестит од Јужна Америка: Се вика Пабло и велат дека има подобар задник од 90 отсто од жените!

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian