Совршен десерт без многу мака, еве како да го подготвите познатиот „Магичен колач“ (ВИДЕО)

Instagram е преполн со фотографии од овој колач, а кога ќе видите зошто, и самите ќе го направите – со гаранција!

Состојките се сосема секојдневни – без никакви егзотични додатоци, а подготовката не може да биде поедноставна, а вкусот пак побожествен! Токму затоа овој колач го добил и името “магичен колач”, а еве и како може да го направите:

Потребни состојки:

● 4 јајца (одвојте ги жолчките)
● 120 гр шеќер
● една мала лажичка екстракт од ванила
● 115 гр стопен и разладен путер
● 95 гр брашно
● 4 децилитри млеко

Подготовка:

Жолчките добро сматете ги со шеќерот. Не престанувајќи да мешате, додадете ги ванилата и путерот, а потоа брашното и на крајот постепено додадете го и млекото. Кога ќе го направите сето тоа, додадете ги и белките од коишто претходно сте направиле цврст снег. Сето тоа сместете го во калапче и ставете да се пече на температура помеѓу 160 и 175 степени Целзиусови, на 40 до 70 минути. Кога е готов, оставете го да отстои барем три часа.

Декорирајте по желба, и вашиот колач е подготвен за послужување!

Слични објави

Лак за нокти: Ако одберете некоја од овие нијанси, нема да згрешите (ФОТО)

Igor

Бритни Спирс им возврати на луѓето кои ја исмејуваа за фотографиите што ги објавува! (ФОТО)

Еспресо

ПРЕСЛАТКА ЧЕСТИТКА: Меган Маркл му честиташе на Хари со досега НЕВИДЕНА фотографија од Арчи

Igor

Најстариот син на Дејвид и Викторија Бекам се вери со прекрасната актерка Никола Пелц! (ФОТО)

Еспресо

Британците во шок од изгледот на новата девојка на Бруклин Бекам: Морничаво е колку личи на неа (ФОТО)

Igor

И нема рамна: Беспрекорното издание на Меланија Трамп! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

шест − 1 =

Слични објави

Хали Бери со провокативна фотографија прослави 6 милиони следбеници на Инстаграм!

Еспресо

Анастасија Ражнатовиќ без грам шминка и прслук, објави селфи од карантин! (ФОТО)

Еспресо

Цревата и се испреплеткале: Актуелната учесничка на „Ѕвездите на Гранд“ ИТНО оперирана!

Igor

Сопругата на Вил Смит пред ќерката (18) призна дека имала секс во тројка (ВИДЕО)

Igor

500 жени открија топ 3 секс пози кои ги доведуваат до оргазам

Igor

Ава Карабатиќ објави: Ова е мојот дечко, досега се криевме бидејќи тој е јавна личност! (ФОТО)

Еспресо