Совети за фарбање на косата во домашни услови

Бојадисувањето на косата е сосема изводливо во домашни услови, а ако ги следите овие совети, тогаш лесно ќе успеете да ја средите косата самите дома.

Секако, ако сакате да правите омбре, балајаж или друга посложена техника, најдобро е да отидете на фризер. Но, доколку практикувате еднобоен изглед, можете да користите бои купени во парфимерија.

Следете ги само овие совети, за успешно да се офарбате дома:

Проверете дали сте алергични

Измешајте сосема малку боја со капка хидроген и ставете на кожата на раката. На овој начин најдобро ќе забележите дали ќе ви се појави алергиска реакција.

Заштитете ја кожата

На челото, вратот и околу ушите ставете мрсна крема, за да избегнете дамки по фарбањето. Следете ги советите на упатството за користење.

Обезбедете прибор

Потребен ви е чешел за раздвојување на косата, пластичен сад каде ќе ја мешате бојата и штипалка за коса за да не ви се меша обоената со сувата.

Проверете колкава количина ви треба

Во зависност од должината на косата, може да ви требаат две пакувања боја за целосно да се офарбате. Иако на кутијата пишува дека една боја е доволна за должина до рамениците, всушност има многу помалку, бидејќи треба да биде убаво покриено секое влакно.

Прво фарбајте ги корените на косата

Прво се бои израстокот, а потоа остатокот од косата. Корените се бојат темелно, а на остатокот од косата можете да нанесувате со четка или со раце, заштитени со ракавици.

Слични објави

Продадена е вилата на Френк Синатра за 10 милиони долари: Нејзината внатрешност е сон на секој човек! (ФОТО)

Васко Спасоски

PHARD и ZU+ELEMENTS во Скопје

Igor

Погледнете ја неверојатната флексибилност на оваа балерина: Ги дофаќа и производите кои се на највисоката полица! (ВИДЕО)

Еспресо

Бијонсе со една објава докажа зошто е кралица на социјалните мрежи (ФОТО)

Igor

Пет работи кои не сте ги знаеле за Наташа Малинкова: Носам исклучиво црна долна облека и …

Igor

Дневен хороскоп за 5 април 2019, петок

Igor

Остави Коментар

17 − тринаесет =

Слични објави

ОТКИНАТА РАКА, УНИШТЕНО ЛИЦЕ: Дублерката на Мила Јововиќ тужеше за сите трагедии

Igor

Српската манекенка која ја поврзуваа со проституција уживала на роденденот на Нејмар (ФОТО)

Васко Спасоски

Луна Џогани откри за лошата здраствена состојба: „Вистина е…“ (ФОТО)

Igor

Погледнете го МОЌНИОТ НАСТАП на Нета на отворањето на Евровизија

Igor

Рита Ора објави супер видео-спот за песната „New Look“ (ВИДЕО)

Igor

Се омажи една од најпопуларните порно-актерки: Се надевам дека вториот брак ќе ми потрае (ФОТО)

Васко Спасоски