Сочни ролни со цимет и мелени ораси

Вакви ролни со цимет и ораси немате пробано. Треба време да се направат, но вредат. Вкусот е незаменлив. Еве како можете да ги направите овие ролни дома.

Состојки

 • 1 квасец
 • 260 гр сенамено брашно
 • 2 супени лажици шеќер
 • 2 кафени лажици прашок за пециво
 • 1 кафена лажица сол
 • 3 супени лажици путер (на собна тепература)
 • 180 мл млеко
 • 1 јајце

За филот (по вкус)

 • Цимет
 • Мелени ораси
 • Кафен шеќер
 • Бел шеќер

Загрејте ја рерната на 200 степени. Тавата за печење намачкајте ја со путер за смесата да не се залепи.

Во посебен сад почнете со тестото. Сипете брашно, шеќер, прашок за пециво и сол. Мешајте. Потоа додадете го путерот и мешајте со раце додека смесата не се соедини.

Во друг сад ставете млеко и јајце. Со маталка мешајте додека јајцето и млекото не се соединат. Префрлете ја смесата со јајцето во тестото и продолжете да мешате додека не добиете тесто.

Префрлете го тестото на работна маса и израмнете го со сукало. Да не биде многу тенко.

Во друг сад, измешајте цимет, мелени ораси, кафен шеќер и бел шеќер по вкус. Оваа смеса направете ја по ваш мерак. Не штедете! Намачкајте го тестото со смесата и формирајте полжави.

Полжавите ставете ги во тавата за печење и печете 20-25 мин. Ролните се готови. На здравје!

Слични објави

ГОТОВА ЗА 15 МИНУТИ: Вака се подготвува оригинална италијанска карбонара

Igor

Ед Ширан може да стане милијардер пред да наполни 30 години

Igor

„Скопјево Медрано, на фаци маски стално“: Раперката Дијана Ог има нов хит! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бела Хадид закопчана до врат, но сепак успеа да ја „запали“ јавноста! (ФОТО)

Igor

Зошто косата го губи сјајот?

Igor

Беше голем како фудбалер, а уште поголем како човек: Дејвид Бекам изненади старец болен од карцином! (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

3 × 3 =

Слични објави

Пејачката СТРАВУВА за животот, ѝ се заканува ЕСТРАДНАТА МАФИЈА: „Решетањето на колата е само почеток“

Igor

МАЈЛИ САЈРУС не губи време! Повторно е во врска (ФОТО)

Igor

Цеца имала важна улога во детството на Сенидах: Погледнете што вели познатата раперка за кралицата на турбо-фолот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Луксузниот одмор на Аделина Тахири во Африка, пејачката објави и приватни слики (ФОТО)

Igor

Еден месец по инфарктот, Балашевиќ пак се шегува на своја сметка: Сега сум СТЕНТ-АП комичар (ФОТО)

Слободен печат

Цеца: Му го дадов мојот пиштол на телохранителот, на Жељко од устата му вадев крв

Igor