Сочни полнети пилешки ролнички, нема да можете да им одолеете

Сочните пилешки ролнички полнети со шунка, кулен и кашкавал обложени со крцкава сланина, со сигурност ќе се прилагодат на сечиј вкус. Дури и оние кои внимаваат на килограмите и начинот на исхрана, би го приготвиле овој специјалитет.

Потребно е :

– 500 грама пилешки гради

– 200 грама шунка

– 200 грама сушена сланина исечена на тенки парчиња

– 150 грама кулен

– 200 грама кашкавал

– ајвар, маслиново масло, сол, зачин

– бибер, бел лук, чили, пиперки

Подготовка:

Исечете го месото на тенки парчиња. Додајте малку масло, бибер, зачини, сол, лук, пиперки, малку лути пиперки и измешајте ги сите состојки заедно.

Сортирајте ги тенките парчиња сланина на една алуминиумска фолија, а потоа распоредете го месото со зачините и намачкајте го со ајвар.

Потоа одозгора наредете тенки парчиња кашкавал и кулен, а дури потоа полека виткајте ја фолијата до крај заедно со смесата, за да добиете ролат во форма на ролна.

Така зготвениот ролат ставете го во сад за печење на 200 степени Целзиусови и оставете го да се пече околу 45 минути. По 20 минути отстранете ја фолијата и продолжете да печете.

Слични објави

Не е секогаш убаво да сте познат: Џастин Тимберлејк нападнат среде Париз (ВИДЕО)

Igor

Лесна и превкусна чоколадна панакота

Igor

НОВ ШОК ЗА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Најавен уште еден РАЗВОД во кралското семејство, втор за една недела (ФОТО)

Еспресо

Мерлин Монро била мртва со години, но тој не престанал да ја сака: Најромантичниот гест во светот на славните кој ќе ве разнежни!

Еспресо

Дали масажата со лажица ги отстранува брчките од лицето?

Igor

ФОТО: Лила Филиповска на ручек во скопската ЗОО и тоа погледнете со кого!

Васко Спасоски

Остави Коментар

20 − девет =

Слични објави

Дневен хороскоп за 8 октомври: Бикови, сконцентрирајте се на работата!

Igor

Хороскоп за 10 септември 2019, вторник

Igor

Омилен и во Македонија: Српскиот јутјубер Бака Прасе се пофали дека купил уште едно Порше – интернетот изгоре!

Васко Спасоски

Легна на кревет и направи провокативна поза: Маја Беровиќ со „искинати“ панталони на задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Подгответе највкусен зимски сладолед од тиква

Слободен Печат

Раперката Тауна, новата албанска СЕКС-БОМБА (ФОТО)

Igor