Сочна и вкусна: Пита со праски и суво грозје (РЕЦЕПТ)

Праските се сега најубавото овошје, а ако од нив направите пита, сите ваши сетила ќе уживаат во неа.

Потребно ви е:

– 1/2 килограм тенки кори
– 150 грама шеќер
– 1 кг праски
– 4 јајца
– 4 лажици гриз
– 150 грама суво грозје
– 50 мл масло
– 1/2 прашок за печиво

Подоготовка:

Јајцата изматете ги со шеќерот, додадете го гризот со прашокот за печиво, сувото грозје, маслото и се добро изедначете. Првата кора раширете ја на работната маса и малку намастете ја. Праските измијте ги, па олупете ги и исецкајте ги на кришки.

Втората кора намачкајте ја со фил од јајца (2-3 лажици). Ставете ја третата кора која исто така ќе ја премачкате со фил и на дното наредете ги излупените праски. Свиткајте ги краевите па завиткајте во ролат. Истото направете го и со останатите кори. Печете на 200 степени околу 50 минути (зависно од јачината на вашата рерна).

Слични објави

Како правилно да го негувате лицето во есенските денови?

Igor

Здравко Чолиќ откри за што му се лути највеќе сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Рецепт за домашно кисело млеко

Igor

Поранешната сопруга на Џони Деп, Амбер Херд е повторно во врска со жена! (ФОТО)

Еспресо

Здраво, Роберт Де Ниро сака да ви каже нешто! (ВИДЕО)

Еспресо

Принцот Хари се збогуваше од кралското семејство и пристигна во Канада: Почнува нов живот со Меган и Арчи (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

18 + четиринаесет =

Слични објави

Карлеуша како секси Баба Мраз: Објави фотка во долна облека

Теодора Циклевска

Вуди Ален „персона нон грата“ во Америка

Igor

Џеј Зи со часовник од неверојатни 2,2 милиони долари на роденденот на Диди (ФОТО)

Слободен Печат

Селма од песната на БИЈЕЛО ДУГМЕ наполни 90 години: Доби НЕВЕРОЈАТНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ

Igor

ФИНАНСИСКИ ХОРОСКОП: Овие хороскопски знаци без размислување трошат пари

Igor

Рон Џереми обвинет за силување на три жени – Му се заканува казна затвор од 90 години

Еспресо