Сочен и превкусен колач со тиква

Потребно ви е:

– 3 јајца

– 1 кисело млеко 200 мл

– 1 чаша млеко (150 мл)

– 1 чаша брашно

– 1 чаша гриз

– 1 чаша шеќер

– 1 прашок за печиво

– 1 ванилин шеќер

– малку цимет

– 200 гр тиква

– 50 мл масло

Подготовка:

Тиквата исчистете ја и исецкајте ја на тенки кришки, а јајцата изматете ги со шеќерот, додадете го брашното со прашокот за печиво, гризот, киселото млеко и обичното млеко, ванилиниот шеќер и на крајот се добро измешајте.

Ставете во подмачкан плех или плех обложен со хартија за печење, а одозгора на косо набоцкајте ги парчињата тиква.

Наросете со шеќер и цимет.

Печете на 200 степени околу 40 минути. Посипете со шеќер во прав и засладете се.

Слични објави

ХАРМОНИЈА НА МИРИС И ВКУС: Штрудла со смокви (РЕЦЕПТ)

Igor

Роналдо објави утринско семејно селфи, а Георгина е гола под јорганот? (ФОТО)

Васко Спасоски

Сегашниот сопруг на Северина против поранешниот: Тоа не го прават луѓе, го прават длабоко несреќни личности! (ФОТО)

Еспресо

Гламурозни во секоја декада од животот: Истакнати МАКЕДОНСКИ МОДЕЛИ во модна кампања за МАРКОВ

Igor

Сауна, подно греење, а креветот полуксузен од дома! Ѕирнете во автобусот за турнеи на Џастин Бибер (ФОТО)

Еспресо

Се разведе и почна да се слика провокативно: Пејачката Славица Чуктераш позира во долна облека (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

20 − десет =

Слични објави

700.000 „лајкови“ како од шега: Бритни Спирс се соблече во бикини и покажа дека е „риба“

Igor

Ова е новиот Дарко Лазиќ – Пејачот се „преполовил“, направил операција на желудникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Тања Савиќ го пријавила сопругот за киднапирање на децата: Му се закануваат 30 години затвор!

Еспресо

Уживање на тераса како да е на одмор: Кристијано Роналдо се однесува како да нема корона (ФОТО)

Васко Спасоски

Зошто најубавиот криминалец во светот го направи албанскиот орел? (ФОТО)

Igor

Причината е страшна: БРИТНИ СПИРС го изгуби старателството над децата

Igor