Со млеко, мед и сирење до холивудскo лице

Доколку имате проблематична кожа склона кон акни и црвенило, тогаш на вашето лице му е потребна посебна и редовна нега.

Мора да најдете време барем 2-3 пати неделно да направите природна маска која ќе го подобри изгледот на кожата на вашето лице. Издробете свеж квасец и помешајте го со млако млеко, а добиената смеса подеднакво нанесете ја на лицето и оставете ја додека да се стврдне, а потоа измијте го лицето со млака вода. Оваа природна маска ја чисти и ја совежува кожата, а посебно се препорачува на жени склони кон митесери.

За природна маска од сирење и мед пак потребни се две лажици младо сирење што ќе се измеша со една лажица мед. Изедначената смеса на лицето се остава да дејствува 20 минути. Оваа маска најдобро е да се исчисти со топло млеко. Маската се препорачува на жени со чувствителна кожа склона кон црвенило.

Добро познатата маска од краставици е многу корисна за сува кожа. Исечкана краставица се става на лицето кое претходно добро е исчистено. Оставете ја маската да делува триесетина минути. Оваа маска не е потребно да се исзмива, со оглед на тоа што сокот од краставицата е многу подобар од обична вода.

Маска пак која ќе ја освежи кожата се добива со пасирање на еден свеж компир со малку свеж млеко и една жолчка. Оваа освежителна маска потребно е да се остави на лицето додека не се исуши, а потоа треба да се измие со млака вода.

Слични објави

Ова е најзгодната Македонка во Катар: Симона од Скопје има тело од милион долари (ФОТО)

Igor

Евровизија 2019: ТАМАРА блесна и на втората проба (ФОТО)

Igor

Членови на Рамштајн се бакнаа на сцена во знак на протест против руските ЛГБТ закони (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Принтови кои ќе ги носиме оваа пролет

Igor

АНЏЕЛИНА ЏОЛИ ОДЛУЧИ: Само еден ќе го добие нејзиното богатство

Igor

Сопругата на францускиот актер целосно гола на насловната страница на „Photo“

Igor

Остави Коментар

три × 4 =

Слични објави

Мајли Сајрус ја промени фризурата и се пофали, но не очекуваше толку сурови критики (ФОТО)

Еспресо

ПОЗНАТ ПЕЈАЧ ЈА ИЗГУБИ ЌЕРКАТА: Ти си моето срце – она што остана од него

Igor

Македонски модни куќи ќе ги презентираат новите колекции на ревијата во Музејот на македонската борба

Igor

Во судница прикажана слика од крвавиот Џони Деп на носилки, актерот за првпат раскажа што му направила Амбер (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Фото| Јелена Карлеуша: Мојата работа е да бидам секс бомба тоа ми носи пари!

Еспресо Магазин

Сандра Африка го „фрцкаше“ задникот во Гевгелија, а позната светска порно-ѕвезда ѝ остави коментар! (ВИДЕО)

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian