СИТЕ ГИ ЧУВААТ ЈАЈЦАТА НА ВРАТАТА ОД ФРИЖИДЕРОТ, а не се свесни каква грешка прават„ Еве зошто тоа е најлошото место!

Многу е важно да знаете како добро да го организирате фрижидерот со цел храната да ви биде добро сочувана. Фрижидерот нема хомогена температура, степенот на ладење не е ист на врвот и дното од внатрешноста. Најладната точка е полицата над делот за овошје и зеленук, односно над долните кутии.

Доколку фрижидерот работи добро, температурата би требала да биде околу 0 до 2 степени во долните полици, 4 степени во средниот дел, 6 степени на врвот во фрижидерот и 8 степени на полиците на вратата.

Проблемот со сместувањето на јајцата е во тоа што местото предвидено за нив во фрижидерот не е најдоброто место на кое оваа намирница би требало да се чува. Освен што е тоа подрачје во кое температурата е повисока, тоа место е и најподложно на промена на темпертурата поради отварање и затварање на вратата. На нивната лушпа поради тоа може да се создаде штетен кондензант.

Јајцата треба да ги оставиме во нивната амбалажа и да ги ставиме во горниот дел од фрижидерот внатре, не на вратата.

Слични објави

ЖЕЖОК ХОРОСКОП: Сексот со Близнаците е неповторливо искуство, а Лавовите ги возбудува секс на отворено

Igor

Како карантинот влијае на познатите: Раперката Карди Би почна да руши се пред себе! (ВИДЕО)

Еспресо

Џенифер ги покажа совршените мускули: Еве како вежба латино дивата (ВИДЕО)

Igor

Ј.К. тврди: Личност со име Врањеш О. е виден во автомобил пред мојата куќа, ја известив полицијата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Берни Еклстон доби син на 90 години: Ни пристигна Ејс…

Еспресо

Познати се новите датуми за Евросонг! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

19 + тринаесет =

Слични објави

Не може потесно и пократко: Џорџина Родригез го покажа совршениот задник (ФОТО)

Igor

Хороскоп за 19 октомври, сабота – Биковите треба да побегнат од монотонијата, а Водолиите да ризикуваат

Igor

По кратко боледување почина актерот Бен Крос на 72-годишна возраст

Еспресо

Познатиот музичар се ожени со другарката од детството

Igor

Три работи кои ќе се променат во врската по неверството

Igor

Кејти Пери ќе се мажи: Некој одлучи да ме трпи до крајот на животот

Igor