Што може да ви се случи доколку престанете да имате секс?

Во вашето тело се случуваат одредени промени доколку апстинирате…погледнете кои се тие.

Доколку во животот сте имале сексуални односи, а потоа сте ги прекинале, поподложни сте на разочарување и пад во депресија во споредба со лицата кои не го искусиле.

Значи, целибатот и апстиненцијата не се исти работи од физиолошка гледна точка.

Мускули

Не е вистина дека вагиналните мускули ќе се „стеснат“ доколку некое време немате сексуални односи. Туку мускулите всушност „забораваат“ како да се опуштат при следниот однос и оттаму доаѓа тој мит за „стеснување“ на вагината.

Рак на простатата

Апстиненцијата ги зголемува изгледите за еректилна дисфункција кај мажите, а честите сексуални односи можат да ја намалат шансата за добивање на рак на простатата.

Имунитет

Сексуалната активност позитивно влијае на имунитетот. Луѓето кои имаат често секусални односи се помалку болни и имаат помала склоност кон разни инфекции.

Емотивни проблеми

Лицата кои свесно или несвесно апстинираат може да имаат и емотивни проблеми. Сексот дава задоволство и среќа. При сексот се лачат мноштво хормони кои го задоволуваат човековото тело и ум, а недостатокот на тие хормони може да доведе до емотивни проблеми.

Слични објави

Добила име според ЈОГУРТ! Еве како Ѓура и сопругата го одбрале името за нивната ќерка

Igor

Останете подолго млади со овие четири намирници

Igor

ЛЕЖЕРНО ИЗДАНИЕ: Сите се вртеа по Синди и Каја во Њујорк (ФОТО)

Igor

Џенан Лончаревиќ воодушевен од нашата Мими Јовановска: Таа има сè што треба да има една пејачка (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Неверојатнатата Елин со својата фантастична фигура ги руши стереотипите (ФОТО)

Еспресо

ПОДОБРО ПРЕМОЛЧЕТЕ: Овие нешта не ги кажувајте пред вашиот партнер

Igor

Остави Коментар

3 × 1 =

Слични објави

„Доволни“ на Валери и „Cyrilic“ номинирана во категорија „Најдобра песна“ на МАК! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Дознајте кој хороскопски знак е КРАЛ НА САРКАЗМОТ, а кој најдобро имитира

Igor

Четири „бјути“ навики од кои треба да се ослободите пред 30-тата

Igor

Бред Пит доаѓа во Србија? За 24 часа може да заработи 400.000 евра!

Еспресо

ВЕ САКА НАЗАД? Овие потези на вашето поранешно момче го покажуваат тоа

Igor

И Македонците можат да гласаат за неа: Мила денеска ја претставува Македонија на детската Евровизија

Igor