СЕЗОНА НА СВЕЖИ ЈАГОДИ: Многу лесен рецепт за овошни мафини

Конечно дојде сезоната на вкусните и освежувачки јагоди, кои речиси сите ги сакаме, било да се свежи, џем, слатко, кандирани или во колачи.

Сезоната на свежи јагоди одбележете ја со овој одличен и многу лесен рецепт за мафини.

Потребни состојки:

1,5 шолји брашно
2 лажички прашок за пециво
1/2 лажичка сода бикарбона
1/4 лажичка сол
1/2 шолји омекнат путер
Една шолја шеќер
2 големи јајца
1/2 шолја павлака
1/2 шолја млеко
2 шолји сецкани свежи јагоди
Екстракт од ванила

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Во еден сад измешајте ги брашното, пецивото, содата и солта. Во друг сад изматете путер и шеќер, додека да добиете пенеста смеса. Додадете ги јајцата и ванилата, па продолжете со матење. Додадете ја павлаката и измешајте со лажица.

Во оваа смеса додадете ја мешавината со брашното, а на крај и млекото. Измешајте и кога ќе се изедначи смесата додадете ги и исецканите јагоди.

Оваа смеса ставајте ја во корпички за мафини. Печете 17-20 минути. Остануваат свежи и до 4 денови.

Како идеја за ручек, прочитајте го и овој рецепт за пилешко со тиквички во сос.

Слични објави

РАЗГАЛЕНИ: Три хороскопски знаци кои важат за мамини синови

Igor

Старлетата Драгана Спасовска едвај ги задржа градите во летната кошула (ФОТО)

Igor

Преубавата ќерка на Синиша Михајловиќ е во љубов со овој италијански фудбалер! Сите се прашуваат што ќе каже тато?! (ФОТО)

Igor

Ниту сопствената мајка не би го препознала: Погледнете како изгледа раперот Тајзи! (ФОТО)

Васко Спасоски

Марк Џејкобс се венча со својот партнер

Igor

Во екот на коронавирусот Џулија Робертс го исфрли сопругот на улица

Еспресо

Остави Коментар

шест + 8 =

Слични објави

Чоколадни мафини

Еспресо

Иако нема милијарда, на Кајли Џенер не ѝ е тешко: Само минатата година потрошила 130 милиони долари!

Еспресо

Српската пејачка Теодора позира во долна облека на снег и минусни температури! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Грдите“ трендови кои Французинките ги обожаваат оваа есен (ФОТО)

Igor

СОВРШЕН СПОЈ: Рецепт за џем од малини и кокос

Igor

Еди Марфи е рекордер по број на деца: Еве од колку жени добил 10 наследници! (ФОТО)

Васко Спасоски