Сексот наутро ќе ве разбуди подобро од кафето

Истражувачите од Mattress Advisor спроведоа анкета во која учествуваа 1.000 испитаници кои живеат заедно со партнерот, во врска со нивните сексуални навики.

53 проценти од мажите рекоа дека утринскиот секс позитивно влијае на нивната продуктивност на работното место, а повеќе од 45% од жените се согласуваат со тоа. Од друга страна, 42,9% од испитаниците сметаат дека утринскиот секс нема влијание врз тоа како им се одвива остатокот од денот, а 11,9% сметаат дека дури и се помалку продуктивни после секс.

Покрај она што повеќето испитаници го потврдуваат – подобра продуктивност, а со тоа и успешност на работното место – утринскиот секс исто така го намалува крвниот притисок, го подобрува расположението и го зголемува нивото на задоволност од врската.

Научници од Германија дојдоа до заклучок дека утринскиот секс ви дава будност и енергија како да сте испиле пет шолји кафе, а ендорфините што ги произведува телото за време на сексот ви помагаат да бидете емотивно балансирани во текот на денот.

Експертите тврдат дека сексуалниот „шпиц“ за жените е од 6 до 9 часот наутро, а за мажите од 9 до пладне.

Слични објави

Омилен и во Македонија: Српскиот јутјубер Бака Прасе се пофали дека купил уште едно Порше – интернетот изгоре!

Васко Спасоски

Кралицата Елизабета држи дури шест Гинисови рекорди

Еспресо

Водиме љубов три пати дневно: Сопругот на Ана Бекута, Мрка (77) демантира дека завршил во болница! (ФОТО)

Еспресо

Скарлет Јохансон не верува во моногамија, но верува во трета среќа?

Igor

Со кого се забавува АДРИЈАНА ЛИМА на Миконос?

Igor

Борко Ристовски покани само двајца на неговиот роденден и напиша многу интересна порака (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

8 − седум =

Слични објави

Исповед на мистериозната ќерка на Аркан: Беше внимателен кон децата, се лутеше кога се враќав доцна од ноќните излегувања! (ФОТО)

Васко Спасоски

Лозано објави нов летен хит на еден ден пред неговиот голем концерт во Охрид (ВИДЕО)

Igor

ЗДРАВКО ЧОЛИЌ: Уметничкото име за кое никогаш не зборувал

Igor

Вкусни крофни кои се печат во рерна (РЕЦЕПТ)

Igor

Најзгодната „пензионерка“ на планетата: Кога ќе се соблече во бикини го одзема сечие внимание (ФОТО)

Еспресо

Шестмесечен помен на Дивна Карлеуша: Јелена на гробот се појави со нејзинот татко (ФОТО)

Igor